Admin Theming Tools (1.0.0) - en to uk translation catalogue (113 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Author
uk: Автор

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Article
uk: Стаття

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: On
uk: Увімкнено

en: File
uk: Файл

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Number
uk: Число

en: Password
uk: Пароль

en: Country
uk: Країна

en: Weight
uk: Вага

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Add
uk: Додати

en: Updated
uk: Оновлено

en: Text
uk: Текст

en: Timestamp
uk: Мітка часу

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Email
uk: Електронна пошта

en: All
uk: Все

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Off
uk: Вимкнено

en: Published
uk: Опубліковано

en: Details
uk: Подробиці

en: Phone
uk: Телефон

en: Table
uk: Таблиця

en: Other
uk: Інше

en: Color
uk: Колір

en: Button
uk: Кнопка

en: Uninstall
uk: Видалити

en: Install
uk: Встановити

en: Colombia
uk: Колумбія

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Machine
uk: Машина

en: Buttons
uk: Кнопки

en: Sidebar
uk: Панель

en: Formatted
uk: Форматований

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Tabs
uk: Вкладки

en: No password submitted
uk: Пароль не вказаний

en: Please wait...
uk: Зачекайте, будь ласка...

en: Select
uk: Вибір

en: Add another item
uk: Додати інший рядок

en: Manage fields
uk: Керувати полями

en: Custom message
uk: Власне повідомлення

en: Date range
uk: Період часу

en: empty
uk: порожньо

en: Hebrew
uk: Іврит

en: Radios
uk: Радіокнопки

en: prefix
uk: префікс

en: No icon
uk: Без піктограм

en: Error message
uk: Повідомлення про помилку

en: Use default
uk: Використовувати базове

en: Confirm password
uk: Підтвердити пароль

en: No content available.
uk: Матеріали відсутні.

en: Warning message
uk: Попереджувальне повідомлення

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Input type
uk: Вхідний тип

en: Primary
uk: Основні

en: You do not have any administrative items.
uk: Ви не маєте жодних адміністративних елементів.

en: Vertical Tabs
uk: Вертикальні вкладки

en: Card
uk: Картка

en: No editor
uk: Без редактора

en: Fullscreen
uk: На весь екран

en: Mini pager
uk: Міні стиль

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Fieldset
uk: Набір полів

en: Textarea
uk: Текстова область

en: Throbber
uk: Тробер

en: Date and Time
uk: Дата і час

en: Dialog
uk: Вікно

en: Progress
uk: Поступ

en: Delete items
uk: Видалити елементи

en: Exposed form
uk: Розкрита форма

en: suffix
uk: суфікс

en: Status message
uk: Повідомлення про стан

en: Manage display
uk: Керувати відображенням

en: Field UI
uk: Інтерфейс поля

en: Add lowercase letters
uk: Додайте малі літери

en: Add uppercase letters
uk: Додайте великі літери

en: Add numbers
uk: Додайте цифри

en: Add punctuation
uk: Додайте знаки пунктуації

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Weight for row @number
uk: Вага рядку @number

en: Permission denied.
uk: Доступ заборонено.

en: Type: @type
uk: Тип: @type

en: Apply changes
uk: Застосувати зміни

en: Manage form display
uk: Керувати відображенням форми

en: Formatted text
uk: Форматований текст

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Dropbutton
uk: Кнопка розкривання

en: Placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач: @placeholder

en: No placeholder
uk: Заповнювач відсутній

en: Default pager
uk: Базовий сторінковий навіґатор

en: Module %name has been enabled. | @count modules have been enabled: %names.
uk[0]: Модуль %name було успішно увімкнено.
uk[1]: @count модулі було успішно увімкнено: %names.
uk[2]: @count модулів було успішно увімкнено: %names.

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Make it at least 12 characters
uk: Зробіть його довжиною принаймні у 12 символів

en: Modules could not be listed due to an error: %error
uk: Модулі не можуть бути виведені через помилку: %error
