Admin Theming Tools (1.0.0) - en to ar translation catalogue (87 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إرسال

en: Operations
ar: العمليات

en: Author
ar: المؤلف

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Article
ar: مقال

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: On
ar: في

en: File
ar: ملف

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Number
ar: رقم

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Name
ar: الاسم

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Add
ar: إضافة

en: Updated
ar: تم التحديث

en: Text
ar: نص

en: Timestamp
ar: الطابع الزمني

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: All
ar: الكل

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Off
ar: إيقاف

en: Published
ar: منشور

en: Details
ar: التفاصيل

en: Phone
ar: هاتف

en: Table
ar: جدول

en: Other
ar: آخر

en: Color
ar: اللون

en: Button
ar: زر

en: Uninstall
ar: إزالة

en: Install
ar: تثبيت

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Messages
ar: الرسائل

en: Buttons
ar: الأزرار

en: Sidebar
ar: الشريط الجانبي

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Please wait...
ar: يرجى الانتظار...

en: Select
ar: إختيار

en: Add another item
ar: أضف عنصراً آخراً

en: Manage fields
ar: تسيير الحقول

en: Date range
ar: مجال التاريخ

en: empty
ar: فارغ

en: Hebrew
ar: عبرية

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Use default
ar: استعمال الافتراضي

en: Confirm password
ar: تأكيد كلمة المرور

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: Autocomplete
ar: الإكمال التلقائي

en: You do not have any administrative items.
ar: ليس لديك أي عناصر إدارية.

en: Vertical Tabs
ar: التبويبات العمودية

en: Card
ar: بطاقة

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: Textarea
ar: منطقة نص

en: Exposed form
ar: نموذج مكشوف

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: Manage display
ar: تسيير العرض

en: Field UI
ar: واجهة الحقل

en: Add lowercase letters
ar: أضف حروف لاتينية صغيرة

en: Add uppercase letters
ar: أضف حروف لاتينية كبيرة

en: Add numbers
ar: أضف أرقام

en: Add punctuation
ar: أضف علامة ترقيم

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Weight for row @number
ar: وزن السطر @number

en: Manage form display
ar: إدارة عرض النموذج

en: Formatted text
ar: نص منسّق

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ar: النص الذي سيظهر في داخل الحقل حتى يتم إدخال القيمة. غالبًا ما يكون هذا التلميح قيمة العينة أو وصفًا موجزًا للتنسيق المتوقع.

en: Placeholder: @placeholder
ar: النص البديل: @placeholder

en: No placeholder
ar: بدون نص بديل

en: Basic HTML
ar: HTML أساسي
