Admin Theming Tools (1.0.0) - en to fr translation catalogue (98 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: On
fr: Activé

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Number
fr: Nombre

en: Password
fr: Mot de passe

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Name
fr: Nom

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Add
fr: Ajouter

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Text
fr: Texte

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Email
fr: Courriel

en: All
fr: Tout

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Off
fr: Désactivé

en: Published
fr: Publié

en: Details
fr: Détails

en: Phone
fr: Téléphone

en: Table
fr: Tableau

en: Other
fr: Autre

en: Color
fr: Couleur

en: Button
fr: Bouton

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Install
fr: Installer

en: Colombia
fr: Colombie

en: Buttons
fr: Boutons

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Formatted
fr: Mis en forme

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Tabs
fr: Onglets

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter...

en: Select
fr: Sélectionner

en: Add another item
fr: Ajouter un autre élément

en: Manage fields
fr: Gérer les champs

en: Date range
fr: Intervalle de dates

en: File widgets
fr: Widgets de fichier

en: empty
fr: vide

en: Hebrew
fr: Hébreux

en: Radios
fr: Boutons radios

en: No icon
fr: Pas d'icône

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Use default
fr: Utiliser la valeur par défaut

en: Confirm password
fr: Confirmer le mot de passe

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Input type
fr: Type d'entrée

en: Primary
fr: Primaire

en: You do not have any administrative items.
fr: Vous n'avez accès à aucune page d'administration.

en: Card
fr: Fiche

en: No editor
fr: Aucun éditeur

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Mini pager
fr: Mini-pagination

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Date and Time
fr: Date et heure

en: Dialog
fr: Dialogue

en: Progress
fr: Progression

en: Delete items
fr: Supprimer les éléments

en: Exposed form
fr: Formulaire exposé

en: Status message
fr: Message d'état

en: Manage display
fr: Gérer l'affichage

en: Add lowercase letters
fr: Ajoutez des lettres minuscules

en: Add uppercase letters
fr: Ajoutez des lettres majuscules

en: Add numbers
fr: Ajoutez des chiffres

en: Add punctuation
fr: Ajoutez des caractères de ponctuation

en: Basic page
fr: Page de base

en: Weight for row @number
fr: Poids pour la ligne @number

en: Manage form display
fr: Gérer l'affichage du formulaire

en: Formatted text
fr: Texte mis en forme

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Dropbutton
fr: Liste déroulante

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: No placeholder
fr: Aucun placeholder

en: Default pager
fr: Pagination par défaut

en: Module %name has been enabled. | @count modules have been enabled: %names.
fr[0]: Le module %name a été activé.
fr[1]: @count modules ont été activés : %names.

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Make it at least 12 characters
fr: Doit être composé d'au moins 12 caractères

en: Modules could not be listed due to an error: %error
fr: Les modules n'ont pas pu être listés du fait d'une erreur : %error

en: Disable all
fr: Tout désactiver
