Admin Theming Tools (1.0.0) - en to hu translation catalogue (109 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Author
hu: Szerző

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: Article
hu: Cikk

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: On
hu: Be

en: File
hu: Fájl

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Number
hu: Szám

en: Password
hu: Jelszó

en: Country
hu: Ország

en: Weight
hu: Súly

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Image
hu: Kép

en: Name
hu: Név

en: Preview
hu: Előnézet

en: Save
hu: Mentés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Updated
hu: Frissítve

en: Text
hu: Szöveg

en: Timestamp
hu: Időbélyeg

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: Email
hu: E-mail

en: All
hu: Mind

en: Page title
hu: Oldal címe

en: Off
hu: Ki

en: Published
hu: Közzétéve

en: Details
hu: Részletek

en: Phone
hu: Telefon

en: Table
hu: Táblázat

en: Other
hu: Egyéb

en: Color
hu: Szín

en: Button
hu: Nyomógomb

en: Uninstall
hu: Eltávolítás

en: Install
hu: Telepítés

en: Colombia
hu: Kolumbia

en: Messages
hu: Üzenetek

en: Buttons
hu: Gombok

en: Sidebar
hu: Oldalsáv

en: Formatted
hu: Formázott

en: Unpublished
hu: Rejtett

en: Tabs
hu: Fülek

en: Please wait...
hu: Kis türelmet…

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Add another item
hu: Újabb elem hozzáadása

en: Manage fields
hu: Mezők kezelése

en: Date range
hu: Dátumtartomány

en: File widgets
hu: Fájl felületi elemek

en: empty
hu: üres

en: Hebrew
hu: héber

en: Radios
hu: Választógombok

en: prefix
hu: előtag

en: Error message
hu: Hibaüzenet

en: Use default
hu: Alapértelmezés használata

en: Confirm password
hu: Jelszó megerősítése

en: No content available.
hu: Nincs elérhető tartalom.

en: Warning message
hu: Figyelmeztető üzenet

en: Autocomplete
hu: Automatikusan kiegészülő

en: Input type
hu: Bemeneti típus

en: Primary
hu: Elsődleges

en: You do not have any administrative items.
hu: Nincs adminisztrációs menüpont.

en: Vertical Tabs
hu: Függőleges fülek

en: Card
hu: Kártya

en: No editor
hu: Nincs szerkesztő

en: Fullscreen
hu: Teljes képernyő

en: Mini pager
hu: Mini lapozó

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: Fieldset
hu: Mezőcsoport

en: Textarea
hu: Szövegdoboz

en: Throbber
hu: Folyamatjelző

en: Progress
hu: Feldolgozottság

en: Delete items
hu: Elemek törlése

en: Exposed form
hu: Felfedett űrlap

en: suffix
hu: utótag

en: Status message
hu: Állapotüzenet

en: Manage display
hu: Megjelenés beállítása

en: Field UI
hu: <em>Field</em> felhasználói felülete

en: Add lowercase letters
hu: Kisbetűk hozzáadása

en: Add uppercase letters
hu: Nagybetűk hozzáadása

en: Add numbers
hu: Számok hozzáadása

en: Add punctuation
hu: Írásjelek hozzáadása

en: Basic page
hu: Egyszerű oldal

en: Weight for row @number
hu: @number. sor súlya

en: Manage form display
hu: Űrlap megjelenítésének beállítása

en: Email field description
hu: Email mező leírása

en: Formatted text
hu: Formázott szöveg

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
hu: A beviteli mezőben annak kitöltéséig megjelenő szöveg. Egy példa érték vagy rövid leírás tájékoztatja a felhasználót az elvárt formátumról.

en: Dropbutton
hu: Lenyíló gomb

en: Placeholder: @placeholder
hu: Helykitöltő: @placeholder

en: No placeholder
hu: Nincs helykitöltő

en: Default pager
hu: Alapértelmezett lapozó

en: Module %name has been enabled. | @count modules have been enabled: %names.
hu[0]: %name modul engedélyezve lett.
hu[1]: @count modul lett engedélyezve: %names.

en: Basic HTML
hu: Alap HTML

en: Make it at least 12 characters
hu: Hosszúság növelése legalább 12 karakterre

en: Danger
hu: Veszély

en: Pagers
hu: Lapozók

en: Modules could not be listed due to an error: %error
hu: A modulok nem listázhatóak a következő hiba okán: %error

en: Dropbuttons
hu: Lenyíló gombok
