Admin Theming Tools (1.0.0) - en to id translation catalogue (81 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Author
id: Penulis

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Article
id: Artikel

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: On
id: Pada

en: Date
id: Tanggal

en: Search
id: Pencarian

en: Number
id: Angka

en: Password
id: Sandi

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Name
id: Nama

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Add
id: Tambah

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Text
id: Teks

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: Content type
id: Jenis konten

en: All
id: Semua

en: Page title
id: Judul halaman

en: Off
id: Matikan

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Details
id: Rincian

en: Phone
id: Telepon

en: Table
id: Tabel

en: Other
id: Lainnya

en: Color
id: Warna

en: Button
id: Tombol

en: Uninstall
id: Hapus instalan

en: Install
id: Instal

en: Colombia
id: Kolombia

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Buttons
id: Tombol

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Tabs
id: Tab

en: Please wait...
id: Mohon tunggu...

en: Select
id: Pilih

en: Add another item
id: Tambahkan item lain

en: Manage fields
id: Kelola bidang

en: Date range
id: Rentang tanggal

en: empty
id: kosong

en: Radios
id: Radio

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Use default
id: Gunakan bawaan

en: Confirm password
id: Konfirmasi sandi

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: You do not have any administrative items.
id: Anda tidak memiliki satupun pokok administratif.

en: Vertical Tabs
id: Tabulasi vertikal

en: Card
id: Kartu

en: Throbber
id: Pendenyut

en: Delete items
id: Hapus item

en: Exposed form
id: Formulir terpapar

en: Status message
id: Pesan status

en: Manage display
id: Kelola tampilan

en: Add lowercase letters
id: Tambah huruf-huruf kecil

en: Add uppercase letters
id: Tambah huruf-huruf besar

en: Add numbers
id: Tambah angka-angka

en: Add punctuation
id: Tambah tanda-baca

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Weight for row @number
id: Bobot dari @number row

en: Manage form display
id: Kelola tampilan formulir

en: Formatted text
id: Teks berformat

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: No placeholder
id: Tidak ada placeholder

en: Default pager
id: Pager default

en: Module %name has been enabled. | @count modules have been enabled: %names.
id[0]: Modul %name telah diaktifkan.
id[1]: @count modul telah diaktifkan: %names.

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Make it at least 12 characters
id: Buat minimal 12 karakter
