Admin Theming Tools (1.0.0) - en to it translation catalogue (94 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Author
it: Autore

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Article
it: Articolo

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: On
it: Acceso

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Number
it: Numero

en: Country
it: Paese

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: Name
it: Nome

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Add
it: Aggiungi

en: Updated
it: Aggiornato

en: Text
it: Testo

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Email
it: E-mail

en: All
it: Tutti

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Off
it: Spento

en: Published
it: Pubblicato

en: Details
it: Dettagli

en: Phone
it: Telefono

en: Table
it: Tabella

en: Other
it: Altro

en: Color
it: Colore

en: Button
it: Pulsante

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Install
it: Installa

en: Messages
it: Messaggi

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Formatted
it: Formattato

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Tabs
it: Schede

en: Please wait...
it: Attendere prego...

en: Select
it: Scegliere

en: Add another item
it: Aggiungi un altro elemento

en: Manage fields
it: Gestisci campi

en: Date range
it: Intervallo date

en: empty
it: vuoto

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Radios
it: Pulsanti di opzione

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: Use default
it: Usa predefinito

en: Confirm password
it: Conferma la password

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Input type
it: Tipo di input

en: Primary
it: Primario

en: You do not have any administrative items.
it: Non si dispone dei privilegi amministrativi.

en: Vertical Tabs
it: Schede Verticali

en: No editor
it: Nessun editor

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Mini pager
it: Mini paginatore

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Fieldset
it: Riquadro

en: Textarea
it: Area di testo

en: Throbber
it: Icona di caricamento

en: Date and Time
it: Data e Ora

en: Delete items
it: Cancella elementi

en: Exposed form
it: Form esposto

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: Manage display
it: Gestione visualizzazione

en: Add lowercase letters
it: Aggiungi lettere minuscole

en: Add uppercase letters
it: Aggiungi lettere maiuscole

en: Add numbers
it: Aggiungi numeri

en: Add punctuation
it: Aggiungi punteggiatura

en: Basic page
it: Pagina base

en: Weight for row @number
it: Peso per la riga @number

en: Type: @type
it: Tipo: @type

en: Manage form display
it: Gestione visualizzazione form

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Dropbutton
it: Casella a discesa

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: No placeholder
it: Nessun segnaposto

en: Default pager
it: Paginatore predefinito

en: Module %name has been enabled. | @count modules have been enabled: %names.
it[0]: Il module %name è stato attivato.
it[1]: @count moduli sono stati attivati: %names.

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Make it at least 12 characters
it: Deve essere di almeno 12 caratteri
