Threejs field 3d Object (1.0.2) - en to it translation catalogue (20 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Settings
it: Impostazioni

en: Example
it: Esempio

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Reference
it: Riferimento

en: options
it: opzioni

en: milliseconds
it: millisecondi

en: original
it: originale

en: pixels
it: pixel

en: Container width
it: Larghezza contenitore

en: Upload destination
it: Destinazione file caricati

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
it: Seleziona dove i file dovranno essere memorizzati. I file privati hanno un costo di gestione maggiore ma permettono l'accesso limitato ai file memorizzati in questo campo.

en: view actual size
it: visualizza dimensioni reali

en: Sample original image
it: Immagine campione originale

en: Sample modified image
it: Immagine campione modificata

en: Enable <em>Title</em> field
it: Abilita il campo <em>Title</em>

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
it: L'attributo title è utilizzato come suggerimento quando il mouse si sofferma sull'immagine.

en: <em>Title</em> field required
it: Campo <em>Title</em> richiesto

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
it: L'attributo title è usato come suggerimento quando il mouse passa sopra l'immagine. L'attivazione di questo campo non è raccomandata in quanto può causare problemi con gli screen reader.
