Thunder (6.0.0) - en to ja translation catalogue (153 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Actions
ja: アクション

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Article
ja: 記事

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Overview
ja: 概観

en: Reset
ja: リセット

en: Quote
ja: 料金

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Help
ja: ヘルプ

en: True
ja: TRUE

en: Default
ja: デフォルト

en: Galleries
ja: ギャラリー

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Updated
ja: 更新

en: Text
ja: テキスト

en: Picture
ja: 写真

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: All
ja: すべて

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Inline
ja: インライン

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Advanced
ja: 高度

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Media
ja: メディア

en: Desc
ja: 降順

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Channel
ja: チャンネル

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Tools
ja: ツール

en: Filters
ja: フィルター

en: Expires
ja: 期限切れ

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Token
ja: トークン

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Source
ja: ソース

en: Configure permissions
ja: 権限の設定

en: author
ja: 投稿者

en: Caption
ja: キャプション

en: Video
ja: ビデオ

en: Sorting
ja: 並び替え

en: Permissions
ja: 権限

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Sticky
ja: 固定

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Tabs
ja: タブ

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Editor
ja: エディタ

en: Copyright
ja: 著作権

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: URL path settings
ja: URLエイリアスの設定

en: Administrator
ja: 管理者

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Offset
ja: オフセット

en: Meta Tags
ja: メタタグ

en: Admin menu
ja: 管理用メニュー

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ja: @module (<span class="admin-disabled">無効</span>)

en: Portrait
ja: 顔写真

en: Image Browser
ja: 画像ブラウザー

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Add new content
ja: 新規コンテンツを追加

en: Scheduled
ja: スケジュール済

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Add more
ja: さらに追加

en: mobile
ja: モバイル

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: The installation has encountered an error.
ja: インストール中にエラーが発生しました。

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: @type: reverted %title revision %revision.
ja: @type: %titleがリビジョン%revisionに戻されました。

en: Revert to earlier revision
ja: 以前のリビジョンに戻す

en: wide
ja: 広

en: Publish on
ja: 公開する

en: Unpublish on
ja: 非公開にする

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: revision user
ja: リビジョンのユーザー

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: No media available.
ja: 利用可能なメディアがありません。

en: Video URL
ja: 動画URL

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Asc
ja: 昇順

en: Sticky status
ja: 固定状況

en: Master
ja: マスター

en: Get the actual content from a content revision.
ja: コンテンツリビジョンから実際のコンテンツを取得します。

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Instagram
ja: インスタグラム

en: Scheduled content
ja: スケジュールされたコンテンツ

en: Media Image
ja: メディア画像

en: Promoted to front page status
ja: フロントページに掲載のステータス

en: Editorial
ja: コンテンツ編集

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: narrow
ja: 狭小

en: Scheduled Content
ja: スケジュールされたコンテンツ

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
ja: @type の %title を、%revision-date からのリビジョンに戻しました。

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Configure <span class="visually-hidden">the @module module</span>
ja: <span class="visually-hidden">@moduleモジュールの</span>構成

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: Media name
ja: メディア名

en: Entity Browser
ja: エンティティブラウザー

en: Entity browser
ja: エンティティブラウザー

en: No scheduled content.
ja: スケジュールされたコンテンツはありません。

en: No scheduled content for user {{ arguments.uid }}
ja: {{ arguments.uid }}が利用可能なスケジュールされたコンテンツはありません。

en: Find and manage media.
ja: メディアを検索し管理します。

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ja: 掲載済み

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
ja: 下書きに戻す

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
ja: 戻す

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ja: 下書きを新規作成

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ja: 掲載
