Thunder (6.2.2) - en to id translation catalogue (137 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Article
id: Artikel

en: Action
id: Tindakan

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Homepage
id: Laman beranda

en: Overview
id: Sekilas

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Search
id: Pencarian

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Depth
id: Kedalaman

en: Field
id: Bidang

en: Help
id: Bantuan

en: True
id: Benar

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Text
id: Teks

en: Picture
id: Foto

en: type
id: tipe

en: Promoted
id: Dipromosikan

en: Content type
id: Jenis konten

en: All
id: Semua

en: Add content
id: Tambah konten

en: Page title
id: Judul halaman

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Inline
id: Sebaris

en: Menu link
id: Tautan Menu

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: User login
id: Login pengguna

en: Redirect
id: Pengalihan

en: Anonymous
id: Anonim

en: Tools
id: Alat

en: Filters
id: Filter

en: Expires
id: Kadaluarsa

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Source
id: Sumber

en: Limit
id: Batas

en: Configure permissions
id: Konfigurasikan izin

en: author
id: penulis

en: Entity
id: Entitas

en: Caption
id: Keterangan

en: Permissions
id: Kewenangan

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Sticky
id: Menempel

en: Content Type
id: Tipe Konten

en: Tabs
id: Tab

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Apply
id: Terapkan

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Authenticated user
id: Pengguna yang telah diotentifikasi

en: URL path settings
id: Pengaturan path URL

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Offset
id: Letak

en: Admin menu
id: Menu admin

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
id: @module (<span class="admin-disabled">nonaktif</span>)

en: Image Browser
id: Peramban Citra

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Add new content
id: Tambahkan konten baru

en: Menu links
id: Tautan menu

en: Main menu
id: Menu utama

en: mobile
id: mobil

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: The installation has encountered an error.
id: Ditemukan kesalahan dalam instalasi

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
id: @type: mengembalikan %title ke revisi %revision.

en: Revert to earlier revision
id: Kembalikan ke versi sebelumnya

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: wide
id: lebar

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Your virtual face or picture.
id: Muka virtual Anda atau gambar

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Status messages
id: Pesan status

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: revision user
id: Revisi pengguna

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Find and manage content.
id: Cari dan kelola konten.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: No media available.
id: Media tidak tersedia.

en: Video URL
id: URL video

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Asc
id: Urutan turun

en: Sticky status
id: Status dipucuk

en: Get the actual content from a content revision.
id: Dapatkan konten sesungguhnya dari revisi konten.

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Primary menu
id: Menu utama

en: Displaying @start - @end of @total
id: Menampilkan @start - @end dari @total

en: Media Image
id: Gambar Media

en: Promoted to front page status
id: Status dipromosikan ke halaman depan

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
id: @type %title telah dikembalikan ke revisi dari %revision-date.

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas

en: Find and manage content
id: Cari dan kelola konten

en: Media name
id: Nama media

en: Find and manage media.
id: Menemukan dan mengelola media.
