Thunder (6.3.8) - en to uk translation catalogue (200 entries)

en: tags
uk: теґи

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Previous
uk: Попередній

en: Next
uk: Наступний

en: Status
uk: Стан

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Actions
uk: Дії

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Article
uk: Стаття

en: Action
uk: Дія

en: On
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Homepage
uk: Головна сторінка

en: Overview
uk: Огляд

en: Edit
uk: Редагувати

en: Links
uk: Посилання

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Quote
uk: Цитувати

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Depth
uk: Глибина

en: Field
uk: Поле

en: Help
uk: Довідка

en: True
uk: Істина

en: Default
uk: Базово

en: Summary
uk: Резюме

en: Galleries
uk: Галереї

en: Path
uk: Шлях

en: Menu
uk: Меню

en: Teaser
uk: Анонс

en: Updated
uk: Оновлено

en: Text
uk: Текст

en: Picture
uk: Зображення

en: type
uk: тип

en: Promoted
uk: Винесено на головну

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: status
uk: стан

en: All
uk: Все

en: Add content
uk: Додати вміст

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Page
uk: Сторінка

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: Off
uk: Вимкнено

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Inline
uk: В одному рядку

en: Menu link
uk: Посилання меню

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Gallery
uk: Галерея

en: Authored by
uk: Автор

en: Advanced
uk: Розширені

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Media
uk: Медіа

en: Desc
uk: Спад

en: User login
uk: Вхід

en: Channel
uk: Канал

en: Redirect
uk: Переспрямувати

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Filters
uk: Фільтри

en: Expires
uk: Дійсне до

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Token
uk: Замінник

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: Source
uk: Джерело

en: Limit
uk: Обмежувати

en: Configure permissions
uk: Налаштувати повноваження

en: author
uk: автор

en: Entity
uk: Сутність

en: Revert
uk: Відновити

en: Caption
uk: Підпис

en: Video
uk: Відео

en: Sorting
uk: Упорядкування

en: channel
uk: канал

en: Permissions
uk: Повноваження

en: Metadata
uk: Метадані

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Sticky
uk: Прикріплені

en: Content Type
uk: Тип матеріалу

en: Anonymous user
uk: Анонімний користувач

en: Apply
uk: Застосувати

en: Teaser text
uk: Текст анонсу

en: Editor
uk: Редактор

en: Copyright
uk: Авторські права

en: Authenticated user
uk: Авторизований користувач

en: URL path settings
uk: Налаштування шляху URL

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: Offset
uk: Зміщення

en: Meta Tags
uk: Мета-Теґи

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Twitter
uk: Твітер

en: Admin menu
uk: Меню адміністратора

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
uk: @module (<span class="admin-disabled">вимкнено</span>)

en: Portrait
uk: Портретне розташування

en: Image Browser
uk: Оглядач зображень

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: No content available.
uk: Матеріали відсутні.

en: Metatags
uk: Метатеги

en: Save and continue
uk: Зберегти та продовжити

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Add new content
uk: Додати новий матеріал

en: Menu links
uk: Посилання меню

en: Scheduled
uk: Заплановано

en: Main menu
uk: Головне меню

en: mobile
uk: мобільний

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: The installation has encountered an error.
uk: При встановленні виникла помилка.

en: Copy of the revision from %date.
uk: Копія редакції від %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
uk: @type: %title повернено до редакції %revision.

en: Revert to earlier revision
uk: Повернутися до більш ранньої редакції

en: wide
uk: широкий

en: Publish on
uk: Публікувати в

en: Unpublish on
uk: Зняти з публікації в

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Your virtual face or picture.
uk: Ваше віртуальне обличчя або фото.

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Page top
uk: Верх сторінки

en: Page bottom
uk: Низ сторінки

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Sidebar first
uk: Перша бічна панель

en: Published status
uk: Стан публікації

en: revision user
uk: автор редакції

en: Secondary menu
uk: Другорядне меню

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Find and manage content.
uk: Пошук матеріалів і керування ними.

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
uk: Теґи використовуються для групування статей зі схожими темами в категорії.

en: No media available.
uk: Мультимедійних файлів не знайдено.

en: Video URL
uk: URL відео

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
uk: <em>Статті</em> використовуються для чутливих до дати публікації матеріалів на зразок новин, пресрелізів чи дописів до блоґу.

en: Highlighted
uk: Виділено

en: Sidebar second
uk: Друга бічна панель

en: Image name
uk: Назва зображення

en: Fulltext search
uk: Повнотекстовий пошук

en: Asc
uk: Зрост

en: Sticky status
uk: Стан прикріплення

en: Use different effects depending on whether the image is landscape of portrait shaped. This re-uses other preset definitions, and just chooses between them based on the rule.
uk: Використання різних ефектів в залежності від того, зображення в альбомному чи портретному форматі. Це повторне використання інших передвстановлених визначень, і тільки вибір між ними на основі правила.

en: Content operations
uk: Операції з матеріалами

en: Master
uk: Головне

en: Get the actual content from a content revision.
uk: Отримати актуальний вміст з редакції матеріалу.

en: Sorts
uk: Впорядкування

en: Footer first
uk: Перший нижній колонтитул

en: Footer second
uk: Другий нижній колонтитул

en: Footer third
uk: Третій нижній колонтитул

en: Paragraphs
uk: Абзаци

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Primary menu
uk: Первинне меню

en: Footer fourth
uk: Четвертий нижній колонтитул

en: Entity bundles
uk: Пакети сутностей

en: Displaying @start - @end of @total
uk: Показ @start - @end з @total

en: Language type
uk: Тип мови

en: Langcode
uk: Код мови

en: Media Image
uk: Медіа-зображення

en: Promoted to front page status
uk: Стан винесення на головну сторінку

en: Editorial
uk: Редагування

en: Entity links
uk: Посилання сутності

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: Main actions
uk: Основні дії

en: narrow
uk: вузький

en: Featured top
uk: Додаткове вгорі

en: Featured bottom first
uk: Перше додаткове знизу

en: Featured bottom second
uk: Друге додаткове знизу

en: Featured bottom third
uk: Третє додаткове знизу

en: Footer fifth
uk: П’ятий нижній колонтитул

en: Submitted by @author_name on @date
uk: Надіслав: @author_name, дата: @date

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
uk: @type %title було повернуто до редакції від %revision-date.

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Restricted HTML
uk: Обмежений HTML

en: Configure <span class="visually-hidden">the @module module</span>
uk: Налаштувати <span class="visually-hidden">модуль @module</span>

en: Find and manage content
uk: Пошук матеріалів та керування ними

en: Media name
uk: Назва медіа

en: Entity browser
uk: Оглядач сутностей

en: Find and manage media.
uk: Пошук медіа та керування ними.

en: Embed media
uk: Вбудувати медіа

en: Collapse / Edit all
uk: Згорнути / Редагувати все

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
uk: Чернетка

[ctx: Workflow state label]
en: Published
uk: Опубліковано

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
uk: Відновити до чернетки

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
uk: Відновити

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
uk: Створити нову чернетку

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
uk: Опублікувати
