Thunder (6.5.1) - en to cy translation catalogue (82 entries)

en: tags
cy: tagiau

en: Home
cy: Hafan

en: Title
cy: Pennawd

en: Previous
cy: Cynt

en: Next
cy: Nesaf

en: Status
cy: Statws

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Content
cy: Cynnwys

en: Type
cy: Math

en: Author
cy: Awdur

en: Actions
cy: Gweithredoedd

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Language
cy: Iaith

en: On
cy: Ymlaen

en: Tags
cy: Tagiau

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Homepage
cy: Hafan

en: Overview
cy: Arolwg

en: Edit
cy: Golygu

en: Links
cy: Dolenni

en: Search
cy: Chwilio

en: Reset
cy: Ailosod

en: Link
cy: Dolen

en: Image
cy: Delwedd

en: Depth
cy: Dyfnder

en: Field
cy: Maes

en: Help
cy: Cymorth

en: True
cy: Gwir

en: Default
cy: Diofyn

en: Path
cy: Llwybr

en: Menu
cy: Dewislen

en: Teaser
cy: Rhagflas

en: Updated
cy: Newidwyd

en: Text
cy: Testun

en: Picture
cy: Darlun

en: type
cy: math

en: User
cy: Defnyddiwr

en: status
cy: statws

en: All
cy: I gyd

en: Page title
cy: Pennawd y dudalen

en: Page
cy: Tudalen

en: Off
cy: I ffwrdd

en: Header
cy: Pennawd

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Promoted to front page
cy: Hyrwyddo i dudalen blaen

en: Vocabulary
cy: Geirfa

en: Term name
cy: Enw term

en: Authored by
cy: Wedi ei awduro gan

en: Advanced
cy: Uwch

en: Thumbnail
cy: Disgrifiad Cryno

en: Media
cy: Cyfryngau

en: User login
cy: Mewngofnod defnyddiwr

en: Anonymous
cy: Anhysbys

en: Filters
cy: Hidlyddion

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: ‹ previous
cy: < blaenorol

en: next ›
cy: nesaf >

en: Limit
cy: Terfyn

en: Configure permissions
cy: Ffurfweddu hawliau

en: Revert
cy: Dychwelyd

en: Permissions
cy: Hawliau

en: Sticky
cy: Gludiog

en: Anonymous user
cy: Defnyddiwr anhysbys

en: Apply
cy: Ceisio

en: URL path settings
cy: Gosodiadau llwybr URL

en: « first
cy: Cyntaf

en: last »
cy: olaf >>

en: Offset
cy: Ongli

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
cy: @module (<span dosbarth="gweinydd-wedi anablu">wedi anablu</span>)

en: Portrait
cy: Darlun

en: Save and continue
cy: Cadw a pharhau

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen

en: ‹‹
cy: <<

en: ››
cy: >>

en: The installation has encountered an error.
cy: Mae'r gosodiad wedi dod ar draws gwall

en: Copy of the revision from %date.
cy: Copi o'r diwygiad o %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
cy: @type: %title wedi ei ddychwelyd at ddiwygiad %revision.

en: Revert to earlier revision
cy: Dychwelyd at ddiwygiad cynharaf

en: Page top
cy: Brig y dudalen

en: Page bottom
cy: Gwaelod y dudalen
