Thunder (7.1.1) - en to fr translation catalogue (160 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Language
fr: Langue

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Edit
fr: Modifier

en: Links
fr: Liens

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Quote
fr: Citer

en: Link
fr: Lien

en: Depth
fr: Profondeur

en: Name
fr: Nom

en: Field
fr: Champ

en: Help
fr: Aide

en: True
fr: Vrai

en: Default
fr: Par défaut

en: Summary
fr: Résumé

en: Path
fr: Chemin

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Text
fr: Texte

en: Promoted
fr: Promu

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: All
fr: Tout

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Database
fr: Base de données

en: Menu link
fr: Lien du menu

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Term
fr: Terme

en: Term name
fr: Nom du terme

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Gallery
fr: Galerie

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Advanced
fr: Avancé

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Media
fr: Média

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Table
fr: Tableau

en: Basic
fr: Basique

en: Channel
fr: Canal

en: Redirect
fr: Rediriger

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Filters
fr: Filtres

en: Expires
fr: Expire

en: Sort by
fr: Trier par

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Limit
fr: Limite

en: Configure permissions
fr: Configurer les droits d'accès

en: author
fr: auteur

en: Entity
fr: Entité

en: Revert
fr: Rétablir

en: Video
fr: Vidéo

en: Sorting
fr: Tri

en: Permissions
fr: Droits

en: Metadata
fr: Metadonnées

en: node id
fr: identifiant (id) du nœud

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Sticky
fr: Épinglé (en haut des listes)

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Taxonomy Terms
fr: Termes de taxonomie

en: Grid
fr: Grille

en: Editor
fr: Éditeur

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: URL path settings
fr: Paramètres des chemins d'URL

en: Administrator
fr: Administrateur

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Offset
fr: Décalage

en: Newest first
fr: Le plus récent d'abord

en: Admin menu
fr: Menu d'administration

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
fr: @module (<span class="admin-disabled">désactivé</span>)

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Save as
fr: Enregistrer sous

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Metatags
fr: Balises meta (Meta tags)

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Add new content
fr: Ajouter un nouveau contenu

en: Menu links
fr: Liens de menu

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Content Overview
fr: Vue d'ensemble des contenus

en: The installation has encountered an error.
fr: Une erreur s'est produite durant l'installation.

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
fr: @type : la version %revision de %title a été rétablie.

en: Revert to earlier revision
fr: Rétablir une version antérieure

en: Apply filters
fr: Appliquer les filtres

en: Publish on
fr: Publier le

en: Unpublish on
fr: Dépublier le

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Parent entity
fr: Entité parente

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: No media available.
fr: Aucun média disponible.

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: Fulltext search
fr: Recherche en texte intégral

en: Sticky status
fr: Statut d'épinglage en haut des listes

en: Master
fr: Principal

en: Sorts
fr: Tris

en: linear
fr: linéaire

en: Media Field
fr: Champ Media

en: Media type
fr: Type de média

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Displaying @start - @end of @total
fr: Affichage de @start à @end sur @total

en: Language type
fr: Type de langue

en: Langcode
fr: Code de la langue

en: Promoted to front page status
fr: Statut promu en page d'accueil

en: Editorial
fr: Éditorial

en: Scheduled Content
fr: Contenu(s) planifié(s)

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
fr: @type %title a été rétabli(e) à la version du %revision-date.

en: Thumbnail (100×100)
fr: Vignette (100x100)

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Configure <span class="visually-hidden">the @module module</span>
fr: Configurer <span class="visually-hidden">le module @module</span>

en: Find and manage content
fr: Trouver et gérer le contenu

en: Media name
fr: Nom du média

en: Linkit result thumbnail
fr: Vignette de résultat Linkit

en: Find and manage scheduled content.
fr: Chercher et gérer le contenu planifié.

en: Find and manage scheduled content
fr: Chercher et gérer le contenu planifié

en: No scheduled content.
fr: Aucun contenu planifié.

en: Overview of all scheduled content, as a tab on main 'content admin' page
fr: Vue d'ensemble de tous les contenus planifiés, dans un onglet de la page principale d'administration du contenu

en: Scheduled content tab on user profile, showing just that user's scheduled content
fr: Onglet de contenu planifié sur le profil de l'utilisateur, affichant uniquement les contenus qu'il(elle) a planifié

en: No scheduled content for user {{ arguments.uid }}
fr: Aucun contenu planifié pour l'utilisateur {{ arguments.uid }}

en: Find and manage media.
fr: Trouver et gérer des media.

en: Autocollapse
fr: Repliage automatique

en: Media Name
fr: Nom du média

en: Collapse / Edit all
fr: Replier / Tout modifier

en: Edit {{ name }}
fr: Modifier {{ name }}

en: Default hreflang
fr: hreflang par défaut

en: Widget (table)
fr: Widget (tableau)

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
fr: Brouillon

[ctx: Workflow state label]
en: Published
fr: Publié

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
fr: Restaurer à Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
fr: Restaurer

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
fr: Créer un Nouveau Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
fr: Publier

en: revision user id
fr: Version de l'identifiant utilisateur (ID)

en: Delete {{ name }}
fr: Supprimer {{ name }}
