Thunder (7.3.1) - en to pt translation catalogue (159 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Actions
pt: Ações

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Article
pt: Artigo

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Homepage
pt: Página inicial

en: Overview
pt: Visão geral

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Quote
pt: Cotação

en: Image
pt: Imagem

en: Depth
pt: Profundidade

en: Name
pt: Nome

en: Field
pt: Campo

en: Help
pt: Ajuda

en: True
pt: Verdadeiro

en: Default
pt: Padrão

en: Summary
pt: Resumo

en: Galleries
pt: Galerias

en: Path
pt: Caminho

en: Updated
pt: Atualizado

en: Text
pt: Texto

en: Picture
pt: Foto

en: Promoted
pt: Promovido

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: All
pt: Tudo

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Page
pt: Página

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Database
pt: Banco de dados

en: Off
pt: Desligado

en: Inline
pt: Mesma linha

en: Menu link
pt: Link de menu

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Term
pt: Termo

en: Term name
pt: Nome do termo

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Gallery
pt: Galeria

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Advanced
pt: Avançado

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Media
pt: Mídia

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Desc
pt: Decrescente

en: Table
pt: Tabela

en: Basic
pt: Básico

en: Channel
pt: Canal

en: Redirect
pt: Redirecionar

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Override
pt: Sobrescrever

en: Option
pt: Opção

en: Filters
pt: Filtros

en: Expires
pt: Expira

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Limit
pt: Limite

en: Configure permissions
pt: Configurar permissões

en: author
pt: autor

en: Entity
pt: Entidade

en: Revert
pt: Reverter

en: Diff
pt: Alterações

en: Permissions
pt: Permissões

en: Metadata
pt: Metadados

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Sticky
pt: Destacado

en: Content Type
pt: Tipo de conteúdo

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: Grid
pt: Grade

en: Authenticated user
pt: Usuário autenticado

en: URL path settings
pt: Configurações de caminho de URL

en: Administrator
pt: Administrador

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Newest first
pt: Mais recente primeiro

en: Admin menu
pt: Menu de administração

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
pt: @module (<span class="admin-disabled">desativado</span>)

en: Portrait
pt: Retrato

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Save as
pt: Salvar como

en: No content available.
pt: Nenhum conteúdo disponível.

en: Save and continue
pt: Salvar e continuar

en: Add new content
pt: Adicionar novo conteúdo

en: Menu links
pt: Links de menu

en: Scheduled
pt: Agendado

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: The installation has encountered an error.
pt: Ocorreu um erro no processo da instalação.

en: Copy of the revision from %date.
pt: Copiar da revisão de %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
pt: @type: %title revertido para a revisão %revision.

en: Revert to earlier revision
pt: Reverter para a versão anterior

en: Apply filters
pt: Aplicar filtros

en: Publish on
pt: Publicar em

en: Unpublish on
pt: Despublicar em

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Your virtual face or picture.
pt: Sua foto de perfil.

en: Published status
pt: Status

en: Find and manage content.
pt: Encontrar e gerenciar conteúdo.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: No media available.
pt: Nenhuma mídia disponível.

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: Asc
pt: Ascendente

en: Sticky status
pt: Status Permanente

en: Master
pt: Principal

en: Sorts
pt: Ordenação

en: Media type
pt: Tipo de mídia

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: Displaying @start - @end of @total
pt: Exibindo @start - @end de @total

en: Language type
pt: Tipo de idioma

en: Langcode
pt: Código do idioma

en: Media Image
pt: Imagem de mídia

en: Promoted to front page status
pt: Status de Promovido à página inicial

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
pt: @type %title foi revertido para a revisão de %revision-date.

en: Media library
pt: Biblioteca de mídia

en: Thumbnail (100×100)
pt: Miniatura (100×100)

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Restricted HTML
pt: HTML restrito

en: Configure <span class="visually-hidden">the @module module</span>
pt: Configurar o <span class="visually-hidden">módulo @module</span>

en: Find and manage content
pt: Buscar e gerenciar conteúdo

en: Media name
pt: Nome da mídia

en: Find and manage media.
pt: Encontrar e gerenciar mídia.

en: Media Name
pt: Nome da Mídia

en: Edit {{ name }}
pt: Editar {{ name }}

en: Widget (table)
pt: Widget (tabela)

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pt: Publicado

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
pt: Reverter para rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
pt: Reverter

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pt: Criar novo rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pt: Publicar

en: Delete {{ name }}
pt: Apagar {{ name }}
