Thunder (7.3.2) - en to it translation catalogue (139 entries)

en: tags
it: tag

en: Title
it: Titolo

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Actions
it: Azioni

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Article
it: Articolo

en: Action
it: Azione

en: On
it: Acceso

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: Overview
it: Panoramica

en: Edit
it: Modifica

en: Links
it: Collegamenti

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Quote
it: Cita

en: Image
it: Immagine

en: Depth
it: Profondità

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: Help
it: Aiuto

en: True
it: Vero

en: Default
it: Predefinito

en: Summary
it: Sommario

en: Galleries
it: Gallerie

en: Path
it: Percorso

en: Updated
it: Aggiornato

en: Text
it: Testo

en: Picture
it: Ritratto

en: type
it: tipo

en: Promoted
it: Promosso

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: status
it: stato

en: All
it: Tutti

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Page
it: Pagina

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Off
it: Spento

en: Inline
it: In linea

en: Menu link
it: Voce del menu

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Term
it: Termine

en: Term name
it: Nome del termine

en: Field name
it: Nome del campo

en: Authored by
it: Creato da

en: Advanced
it: Avanzate

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Desc
it: Disc

en: Table
it: Tabella

en: Basic
it: Di base

en: Channel
it: Canale

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Override
it: Sovrascrivi

en: Option
it: Opzione

en: Filters
it: Filtri

en: Sort by
it: Ordina per

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Limit
it: Limite

en: Configure permissions
it: Configura permessi

en: author
it: autore

en: Entity
it: Entità

en: Revert
it: Ripristina

en: channel
it: canale

en: Permissions
it: Permessi

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Sticky
it: Sempre in cima

en: Content Type
it: Tipo di contenuto

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Grid
it: Griglia

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: URL path settings
it: Impostazioni percorso URL

en: Administrator
it: Amministratore

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Offset
it: Scostamento

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Newest first
it: Prima i più recenti

en: Admin menu
it: Menu di amministrazione

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
it: @module (<span class="admin-disabled">disattivato</span>)

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Save as
it: Salva come

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Add new content
it: Aggiungi nuovo contenuto

en: Menu links
it: Voci di menu

en: Scheduled
it: Pianificazioni

en: Main menu
it: Menu principale

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: The installation has encountered an error.
it: La procedura d'installazione ha riscontrato un errore.

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
it: @type: ripristinata revisione %revision del contenuto %title.

en: Revert to earlier revision
it: Riporta ad una versione precedente

en: Apply filters
it: Applica filtri

en: Publish on
it: Pubblica il

en: Unpublish on
it: Rimuovi pubblicazione il

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Your virtual face or picture.
it: Il tuo viso virtuale o la tua immagine.

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: Find and manage content.
it: Trova e gestisci contenuti.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: No media available.
it: Non è disponibile alcun contributo mediale.

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: Sticky status
it: Stato sempre in cima

en: Master
it: Principale

en: Sorts
it: Ordinamenti

en: Media Field
it: Campo Multimedia

en: Paragraphs
it: Paragrafi

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Displaying @start - @end of @total
it: Visualizzazione elementi @start - @end su @total

en: Language type
it: Tipo di lingua

en: Promoted to front page status
it: Promosso sulla prima pagina

en: Site branding
it: Branding del sito

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
it: @type %title è stato ripristinato alla revisione del %revision-date.

en: Thumbnail (100×100)
it: Miniatura (100×100)

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto

en: Configure <span class="visually-hidden">the @module module</span>
it: Configurare il <span class="visually-hidden">modulo @module</span>

en: Find and manage content
it: Trova e gestisci contenuti
