Thunder (7.3.7) - en to ar translation catalogue (144 entries)

en: tags
ar: وسوم

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Article
ar: مقال

en: Action
ar: إجراء

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Homepage
ar: الصفحة الأولى

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: Edit
ar: تحرير

en: Links
ar: روابط

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Quote
ar: الاقتباس

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Depth
ar: العمق

en: Name
ar: الاسم

en: Field
ar: حقل

en: Help
ar: مساعدة

en: True
ar: صحيح

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Path
ar: المسار

en: Menu
ar: القائمة

en: Updated
ar: التحديث

en: Text
ar: نص

en: Picture
ar: الصورة

en: type
ar: النوع

en: Promoted
ar: مُرَقَّى

en: User
ar: مستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: status
ar: الحالة

en: All
ar: الكل

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Page
ar: الصفحة

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Off
ar: إيقاف

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Vocabulary
ar: معجم

en: Term
ar: المصطلح

en: Term name
ar: اسم المفردة

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Advanced
ar: متقدم

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Media
ar: ميديا

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Widget
ar: عنصر إدخال

en: Desc
ar: تنازلي

en: Table
ar: جدول

en: Basic
ar: الأساسي

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Option
ar: خيار

en: Filters
ar: المرشحات

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Source
ar: المصدر

en: Limit
ar: حد

en: Configure permissions
ar: ضبط الصلاحيات

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: Revert
ar: استرجع

en: Caption
ar: شرح

en: Video
ar: فيديو

en: Diff
ar: الفروقات (Diff)

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Sticky
ar: مثبت

en: Content Type
ar: نوع المحتوى

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Grid
ar: شبكة

en: Editor
ar: محرر

en: Copyright
ar: جميع الحقوق محفوظة

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: URL path settings
ar: إعدادات المسار

en: Administrator
ar: مدير

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Newest first
ar: الأحدث أولاً

en: Admin menu
ar: القائمة الادارية

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ar: @module (<span class="admin-disabled">معطل</span>)

en: Portrait
ar: طولية

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Save as
ar: حفظ كـ

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: Save and continue
ar: حفظ ومتابعة

en: Add new content
ar: إضافة محتوى جديد

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Items per page
ar: العناصر لكل صفحة

en: - All -
ar: - الكل -

en: Publishing status
ar: حالة النشر

en: The installation has encountered an error.
ar: واجه التركيب خطأ.

en: Copy of the revision from %date.
ar: نسخة من مراجعة %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
ar: @type: تم إعادة %title إلى وضعه في النسخة %revision.

en: Revert to earlier revision
ar: استعد مراجعة سابقة

en: Apply filters
ar: عمل تصفية

en: « First
ar: « الأولى

en: Last »
ar: الأخيرة »

en: Published status
ar: حالة النشر

en: Find and manage content.
ar: إيجاد وإدارة المحتوى.

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: No media available.
ar: لا توجد وسائط متاحة.

en: Video URL
ar: رابط الفيديو (URL)

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Full HTML
ar: HTML كامل

en: Displaying @start - @end of @total
ar: عرض @start - @end من @total

en: Media Image
ar: صورة الوسائط

en: Site branding
ar: العلامة التجارية للموقع

en: Media library
ar: مكتبة الوسائط

en: Thumbnail (100×100)
ar: صورة مصغرة (100×100)

en: Basic HTML
ar: HTML أساسي

en: Restricted HTML
ar: HTML مقيَّد

en: Edit {{ name }}
ar: تحرير {{ name }}

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ar: مسودة

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ar: منشور

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
ar: استعادة

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ar: إنشاء مسودة جديدة

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ar: نشر

en: Delete {{ name }}
ar: حذف {{ اسم }}
