Thunder (7.3.8) - en to ro translation catalogue (140 entries)

en: tags
ro: etichete

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Următor

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Article
ro: Articol

en: Action
ro: Acțiune

en: On
ro: Pornit

en: Tags
ro: Etichete

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: Edit
ro: Editați

en: Links
ro: Legături

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Quote
ro: Citat

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Depth
ro: Adâncime

en: Name
ro: Nume

en: Field
ro: Câmp

en: Help
ro: Ajutor

en: True
ro: Adevărat

en: Default
ro: Implicit

en: Summary
ro: Sumar

en: Path
ro: Cale

en: Menu
ro: Meniu

en: Updated
ro: Actualizat

en: Picture
ro: Imagine

en: type
ro: tip

en: Promoted
ro: Promovat

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conținut

en: status
ro: stare

en: All
ro: Toate

en: Add content
ro: Adăugați conținut

en: Page
ro: Pagina

en: Database
ro: Bază de date

en: Off
ro: Oprit

en: Menu link
ro: Link Meniu

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Term
ro: Termen

en: Term name
ro: Numele termenului

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Authored by
ro: Autor

en: Advanced
ro: Avansat

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Desc
ro: Descendent

en: Table
ro: Tabel

en: Basic
ro: Simplu

en: Redirect
ro: Redirecționare

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Override
ro: Înlocuieşte

en: Option
ro: Opțiune

en: Filters
ro: Filtre

en: Expires
ro: Expiră la

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Token
ro: Simbol

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: Source
ro: Sursă

en: Limit
ro: Limită

en: Configure permissions
ro: Configurare permisiuni

en: author
ro: autor

en: Entity
ro: Entitate

en: Revert
ro: Revenire

en: Caption
ro: Legendă

en: Sorting
ro: Sortare

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Sticky
ro: Lipicios

en: Content Type
ro: Tipul de Conținut

en: Anonymous user
ro: Vizitator

en: Taxonomy Terms
ro: Termeni Taxonomie

en: Grid
ro: Grilă

en: Authenticated user
ro: Utilizator autentificat

en: URL path settings
ro: Opțiuni cale URL

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultimul »

en: Offset
ro: Decalaj

en: Newest first
ro: Cele noi primele

en: Admin menu
ro: Meniul de administrare

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ro: @module (<span class="admin-disabled">dezactivat</span>)

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: No content available.
ro: Nu este conținut disponibil.

en: Save and continue
ro: Salvează și continuă

en: Add new content
ro: Adăugare conţinut nou

en: Menu links
ro: Link-uri meniu

en: Main menu
ro: Meniu principal

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Publishing status
ro: Statusul publicării

en: The installation has encountered an error.
ro: O eroare a apărut în timpul instalării.

en: Copy of the revision from %date.
ro: Copie a reviziei de la data de %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
ro: @type: readus la reviyia %revision a %title.

en: Revert to earlier revision
ro: Revenire la o versiune anterioară

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Your virtual face or picture.
ro: Fața virtuală sau poza dumneavoastră.

en: Published status
ro: Statusul publicat

en: Find and manage content.
ro: Găsire și administrare conținut

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: No media available.
ro: Nu există suport media disponibil.

en: Bulk update
ro: Actualizare în masă

en: Asc
ro: Ascendent

en: Sticky status
ro: Status lipicios

en: Master
ro: Expert

en: Sorts
ro: Sortări

en: Media type
ro: Tip media

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: Displaying @start - @end of @total
ro: Afișare @start - @end din @total

en: Language type
ro: Tip de limbă

en: Promoted to front page status
ro: Statusul promovării pe pagina principală

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
ro: @type %title a revenit la revizia din %revision-date.

en: Thumbnail (100×100)
ro: Miniatură (100×100)

en: Basic HTML
ro: HTML de bază

en: Restricted HTML
ro: HTML limitat

en: Configure <span class="visually-hidden">the @module module</span>
ro: Configurați <span class="visually-hidden">modulul @module</span>

en: Find and manage content
ro: Găsire și administrare conținut

en: Media name
ro: Nume media

en: Find and manage media.
ro: Găsiți și gestionați media.
