Thunder (8.x-2.42) - en to fa translation catalogue (116 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Status
fa: وضعیت

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Actions
fa: عملکردها

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Article
fa: مقاله

en: Action
fa: عملکرد

en: On
fa: روشن

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Homepage
fa: صفحه خانگی

en: view
fa: مشاهده

en: Overview
fa: مرورکلی

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Quote
fa: نقل قول

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Help
fa: راهنما

en: True
fa: صحیح

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Updated
fa: به‌روز

en: Text
fa: متن

en: ID
fa: شناسه

en: Picture
fa: تصویر

en: Promoted
fa: ارتقا یافته

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Created
fa: ایجاد شده

en: All
fa: همه

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Page
fa: صفحه

en: Off
fa: خاموش

en: Inline
fa: درون خطی

en: Custom
fa: سفارشی

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: فیلتر

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: Gallery
fa: گالری

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

en: Media
fa: رسانه

en: Desc
fa: نزولی

en: User login
fa: ورود کاربر

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Provider
fa: ارائه‌دهنده

en: Tools
fa: ابزارها

en: Filters
fa: فیلترها

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Key
fa: کلید

en: Token
fa: توکن

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: author
fa: نویسنده

en: Caption
fa: عنوان

en: Video
fa: ویدیو

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: ‹ Previous
fa: < قبلی

en: Next ›
fa: بعدی >

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Sticky
fa: ماندگار

en: Content Type
fa: نوع محتوا

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Apply
fa: تایید

en: Editor
fa: ویرایشگر

en: Language code
fa: کد زبان

en: Authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: URL path settings
fa: تنظیمات مسیر نشانی

en: Administrator
fa: مدیر

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: Offset
fa: جابجایی

en: Main navigation
fa: منوی اصلی

en: No content available.
fa: هیچ محتوایی در دسترس نیست.

en: Save and continue
fa: ذخیره و ادامه

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Add new content
fa: افزودن محتوای جدید

en: Google Analytics
fa: تحلیل‌گر گوگل

en: Main menu
fa: منوی اصلی

en: Add more
fa: افزودن تعداد بیشتر

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Content Overview
fa: مرورکلی محتوا

en: The installation has encountered an error.
fa: نصب با خطا مواجه شد.

en: Copy of the revision from %date.
fa: رونوشت نسخه از %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
fa: @type: %title به نسخه %revision برگردانده شد.

en: Revert to earlier revision
fa: بازگردانی به نسخه قبلی

en: Breadcrumbs
fa: مسیر‌های راهنما

en: Status messages
fa: پیام‌های وضعیت

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Find and manage content.
fa: یافتن و اداره محتوا.

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fa: از تگ‌ها برای گروه‌بندی موضوعات مختلف در دسته‌ها استفاده کنید.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fa: از <em>مقالات</em> برای محتوای وابسته به زمان مانند اخبار, اعلامیه‌های مطبوعاتی، و مطالب وبلاگ استفاده کنید.

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Get the actual content from a content revision.
fa: دریافت محتوای واقعی از یک نسخه محتوا.

en: Promoted to front page status
fa: وضعیت نمایش در صفحه اول

en: With selection
fa: با انتخاب شده‌ها

en: Site branding
fa: برند سایت

en: Primary admin actions
fa: اقدامات مدیریتی پایه

en: User account menu
fa: منوی حساب کاربری

en: Media name
fa: نام رسانه

en: Filter by name
fa: محدودکردن بر اساس نام
