Thunder (8.x-3.0-beta1) - en to cs translation catalogue (114 entries)

en: Home
cs: Domů

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Status
cs: Stav

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: Actions
cs: Akce

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: Article
cs: Článek

en: Action
cs: Akce

en: On
cs: Zapnuto

en: Tags
cs: Štítky

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: view
cs: zobrazit

en: Overview
cs: Přehled

en: Quote
cs: Citace

en: Link
cs: Odkaz

en: Image
cs: Obrázek

en: Help
cs: Nápověda

en: True
cs: Pravda (True)

en: Default
cs: Výchozí

en: Teaser
cs: Úvodník

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: Picture
cs: Obrázek

en: Content type
cs: Typ obsahu

en: All
cs: Vše

en: Page title
cs: Název stránky

en: Page
cs: Stránka

en: Off
cs: Vypnuto

en: Custom
cs: Vlastní

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Filter
cs: Filtr

en: Promoted to front page
cs: Zobrazit na titulní stránce

en: Authored by
cs: Autor

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Thumbnail
cs: Náhled

en: Media
cs: Média

en: Desc
cs: Sestupně

en: User login
cs: Přihlášení

en: Channel
cs: Kanál

en: Anonymous
cs: Anonym

en: Tools
cs: Nástroje

en: Filters
cs: Filtry

en: Expires
cs: Expiruje

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Key
cs: Klíč

en: ‹ previous
cs: ‹ předchozí

en: next ›
cs: následující ›

en: Source
cs: Zdroj

en: author
cs: autor

en: Caption
cs: Popisek

en: ‹ Previous
cs: ‹ Předchozí

en: Next ›
cs: Následující ›

en: Unpublished
cs: Skryto

en: Sticky
cs: Přilepení

en: Content Type
cs: Typ obsahu

en: Tabs
cs: Záložky

en: Anonymous user
cs: Anonym

en: Apply
cs: Použít

en: Authenticated user
cs: Přihlášený uživatel

en: URL path settings
cs: Nastavení URL

en: Administrator
cs: Administrátor

en: « first
cs: « první

en: last »
cs: poslední »

en: Offset
cs: Posun

en: Admin menu
cs: Administrační menu

en: Portrait
cs: Na výšku

en: Main navigation
cs: Hlavní navigace

en: No content available.
cs: Žádný obsah není k dispozici.

en: Save and continue
cs: Uložit a pokračovat

en: Primary tabs
cs: Hlavní záložky

en: Secondary tabs
cs: Sekundární záložky

en: Add new content
cs: Přidat nový obsah

en: Main menu
cs: Hlavní menu

en: mobile
cs: mobilní

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: - All -
cs: - Vše -

en: Publishing status
cs: Stav zveřejnění

en: The installation has encountered an error.
cs: Při instalaci nastala chyba.

en: Copy of the revision from %date.
cs: Kopie revize z %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
cs: @type: vrácena revize %title %revision.

en: Revert to earlier revision
cs: Vrátit se k předchozí revizi

en: wide
cs: široký

en: Publish on
cs: Zveřejnit v čase

en: Unpublish on
cs: Schovat v čase

en: « First
cs: « První

en: Last »
cs: Poslední »

en: Your virtual face or picture.
cs: Váš avatar nebo profilový obrázek.

en: Breadcrumbs
cs: Drobečková navigace

en: Status messages
cs: Stavové zprávy

en: Published status
cs: Status zveřejnění

en: Main page content
cs: Obsah hlavní stránky

en: Find and manage content.
cs: Hledat a spravovat obsah.

en: Basic page
cs: Základní stránka

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
cs: Pro statický obsah typu "O nás" použijte <em>základní stránky</em>.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
cs: Použijte tagy pro seskupení článků podle podobných témat v katergoriích

en: Secret
cs: Klíč

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
cs: <em>Články</em> lze použít pro stárnoucí obsah, jako jsou novinky, tiskové zprávy nebo blogy.

en: Footer menu
cs: Menu patičky

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Master
cs: Nadřízené

en: Full HTML
cs: Plné HTML

en: Submitted by @author_name on @date
cs: Napsal uživatel @author_name dne @date

en: User account menu
cs: Menu uživatelského účtu

en: Basic HTML
cs: Základní HTML

en: Restricted HTML
cs: Omezené HTML

en: Find and manage content
cs: Najít a spravovat obsah

en: Filter by name
cs: Filtrovat podle jména

en: Autocollapse
cs: Sbalit automaticky

en: Collapse / Edit all
cs: Sbalit / Upravit vše
