Thunder (8.x-4.7) - en to bn translation catalogue (40 entries)

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Body
bn: কাঠামো

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: Content
bn: কনটেন্ট

en: Type
bn: টাইপ

en: Author
bn: লেখক

en: Description
bn: বিবরণ

en: Language
bn: ভাষা

en: Article
bn: আর্টিকেল

en: Tags
bn: ট্যাগ

en: Yes
bn: হ্যাঁ

en: No
bn: না

en: Homepage
bn: নীড়পাতা

en: view
bn: প্রদর্শন

en: Overview
bn: সারসংক্ষেপ

en: Link
bn: লিঙ্ক

en: Image
bn: ছবি

en: Help
bn: সহায়তা

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: Teaser
bn: সার-সংক্ষেপ

en: Updated
bn: আপডেটকৃত

en: Picture
bn: ছবি

en: Content type
bn: কন্টেন্টের ধরণ

en: All
bn: সমস্ত

en: Published
bn: প্রকাশিত

en: Filter
bn: ফিল্টার

en: Authored by
bn: লিখেছেন

en: Media
bn: মাধ্যম

en: User login
bn: ব্যবহারকারী প্রবেশ

en: ‹ previous
bn: ‹ পূর্ববর্তী

en: next ›
bn: পরবর্তী ›

en: « first
bn: « প্রথম

en: last »
bn: শেষ »

en: No content available.
bn: কোন কন্টেন্ট নেই।

en: Save and continue
bn: সংরক্ষণ করে এগিয়ে যাও

en: Primary tabs
bn: প্রাথমিক ট্যাব

en: Add new content
bn: নতুন কন্টেন্ট যুক্ত কর

en: Main menu
bn: প্রধান মেনু
