Thunder (8.x-5.5) - en to sv translation catalogue (179 entries)

en: tags
sv: etiketter

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Article
sv: Artikel

en: Action
sv: Åtgärd

en: On
sv: På

en: Tags
sv: Etiketter

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Homepage
sv: Hemsida

en: view
sv: visa

en: Overview
sv: Översikt

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Quote
sv: Citera

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Help
sv: Hjälp

en: True
sv: Sant

en: Default
sv: Förvald

en: Galleries
sv: Gallerier

en: Teaser
sv: Ingress

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Picture
sv: Bild

en: type
sv: typ

en: Promoted
sv: Visas på startsidan

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: All
sv: Alla

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Page
sv: Sida

en: Database
sv: Databas

en: Off
sv: Av

en: Inline
sv: Löpande

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Gallery
sv: Galleri

en: Authored by
sv: Författad av

en: Advanced
sv: Utökad

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: Desc
sv: Fallande

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Channel
sv: Kanal

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Tools
sv: Verktyg

en: Filters
sv: Filter

en: Expires
sv: Upphör att gälla

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: Source
sv: Källa

en: Configure permissions
sv: Konfigurera behörigheter

en: author
sv: författare

en: Caption
sv: Bildtext

en: Sorting
sv: Sortering

en: channel
sv: kanal

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Filter by status
sv: Filtrera efter status

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Content Type
sv: Innehållstyp

en: Tabs
sv: Flikar

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: Apply
sv: Applicera

en: Teaser text
sv: Teaser-text

en: Editor
sv: Redaktör

en: Authenticated user
sv: Inloggad användare

en: URL path settings
sv: Inställningar för URL-alias

en: Administrator
sv: Administratör

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Offset
sv: Kompensera

en: Meta Tags
sv: Metataggar

en: Paragraph
sv: Paragraf

en: Admin menu
sv: Administratörsmeny

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
sv: @module (<span class="admin-disabled">inaktiverad</span>)

en: Portrait
sv: Stående

en: Image Browser
sv: Bildläsare

en: Main navigation
sv: Huvudmeny

en: Select images
sv: Välj bilder

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: Save and continue
sv: Spara och gå vidare

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Add new content
sv: Lägg till nytt innehåll

en: Scheduled
sv: Schemalagd

en: Main menu
sv: Huvudmeny

en: Add more
sv: Lägg till fler

en: mobile
sv: mobil

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Publishing status
sv: Status för publicering

en: Content Overview
sv: Innehållsöversikt

en: The installation has encountered an error.
sv: Ett fel har inträffat under installationen.

en: Copy of the revision from %date.
sv: Kopia av versionen från %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
sv: @type: återställde version %revision av %title.

en: Revert to earlier revision
sv: Återgå till tidigare version

en: wide
sv: bred

en: Publish on
sv: Publicera den

en: Unpublish on
sv: Avpublicera den

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Your virtual face or picture.
sv: Ditt virtuella ansikte eller bild.

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: Published status
sv: Status för publicering

en: revision user
sv: användare för version

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: Find and manage content.
sv: Hitta och hantera innehåll.

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
sv: Använd <em>enkla sidor</em> för ditt statiska innehåll, såsom en sida "Om oss".

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
sv: Använd etiketter för att gruppera artiklar med liknande ämnen till kategorier.

en: No media available.
sv: Ingen media tillgänglig.

en: Video URL
sv: URL för video

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
sv: Använd <em>artiklar</em> för tidskänsligt innehåll som nyheter, pressreleaser eller blogginlägg.

en: Select image
sv: Välj bild

en: Image name
sv: Namn för bild

en: Fulltext search
sv: Fulltextsökning

en: Footer menu
sv: Sidfotsmeny

en: Asc
sv: Stigande

en: Sticky status
sv: Status för klistrad

en: Use different effects depending on whether the image is landscape of portrait shaped. This re-uses other preset definitions, and just chooses between them based on the rule.
sv: Använd olika effekter beroende på om bilden är liggande eller stående. Detta återanvänder andra förinställda definitioner och väljer bara mellan dem baserat på regeln.

en: Master
sv: Huvud

en: Get the actual content from a content revision.
sv: Erhåll det nuvarande innehållet från en versions innehåll.

en: Riddle
sv: Gåta

en: Import image
sv: Importera bild

en: linear
sv: linjär

en: Paragraphs
sv: Paragrafer

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: Select video
sv: Välj video

en: View larger map
sv: Visa större karta

en: Scheduled content
sv: Schemalagt innehåll

en: Displaying @start - @end of @total
sv: Visar @start - @end av @total

en: Installing additional modules
sv: Installerar ytterligare moduler

en: Install additional modules
sv: Installera ytterligare moduler

en: Media Image
sv: Mediabild

en: Promoted to front page status
sv: Status för visas på startsidan

en: Editorial
sv: Redaktionell

en: Site branding
sv: Webbplatsens varumärke

en: Main actions
sv: Huvudsakliga åtgärder

en: narrow
sv: smal

en: Scheduled Content
sv: Schemalagt innehåll

en: Submitted by @author_name on @date
sv: Inlagt av @author_name @date

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
sv: @type %title har återställts till versionen från %revision-date.

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: User account menu
sv: Meny för användarkonto

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: Configure <span class="visually-hidden">the @module module</span>
sv: Konfigurera <span class="visually-hidden">@module modulen</span>

en: Find and manage content
sv: Hitta och hantera innehåll

en: Media name
sv: Medianamn

en: Entity browser
sv: Objektläsare

en: Use selected
sv: Använd valda

en: Landscape image style
sv: Liggande bildstil

en: Select the image style for landscape images
sv: Välj bildstilen för liggande bilder

en: Install & configure modules
sv: Installera och konfigurera moduler

en: Find and manage scheduled content.
sv: Hitta och hantera schemalagt innehåll.

en: No scheduled content.
sv: Inget schemalagt innehåll.

en: Find and manage media.
sv: Hitta och hantera media.

en: Locked content
sv: Låst innehåll

en: Autocollapse
sv: Fäll in automatiskt

en: Collapse / Edit all
sv: Fäll in / Redigera alla

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
sv: Utkast

[ctx: Workflow state label]
en: Published
sv: Publicerad

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
sv: Återställ till utkast

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
sv: Återställ

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
sv: Skapa nytt utkast

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
sv: Publicera
