Thunder (8.x-5.7) - en to da translation catalogue (107 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Author
da: Forfatter

en: Actions
da: Handlinger

en: Language
da: Sprog

en: Article
da: Artikel

en: Action
da: Handling

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: view
da: vis

en: Overview
da: Overblik

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Quote
da: Tilbud

en: Image
da: Billede

en: Help
da: Hjælp

en: True
da: Sandt

en: Default
da: Standard

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Updated
da: Opdateret

en: Text
da: Tekst

en: Promoted
da: Forfremmet

en: Content type
da: Indholdstype

en: All
da: Alle

en: Page
da: Side

en: Published
da: Udgivet

en: Gallery
da: Galleri

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Advanced
da: Avanceret

en: Desc
da: Faldende

en: Anonymous
da: Anonym

en: Filters
da: Filtre

en: Expires
da: Udløber

en: Sort by
da: Sortér efter

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Source
da: Kilde

en: Configure permissions
da: Tilladelser

en: author
da: forfatter

en: Sorting
da: Sortering

en: Permissions
da: Tilladelser

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Content Type
da: Indholdstype

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Apply
da: Udfør

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: URL path settings
da: Alternativ URL

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Offset
da: Forskydning

en: Admin menu
da: Administratormenu

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
da: @module (<span class="admin-disabled">deaktiveret</span>)

en: Portrait
da: Portræt

en: Image Browser
da: Billedvælger

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Save and continue
da: Gem og fortsæt

en: Add new content
da: Tilføj nyt indhold

en: Scheduled
da: Planlagt

en: Main menu
da: Hovedmenu

en: Add more
da: Tilføj mere

en: mobile
da: mobil

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Publishing status
da: Publiceringsstatus

en: The installation has encountered an error.
da: Der opstod en fejl under installationen.

en: Copy of the revision from %date.
da: Kopi af versionen fra %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
da: @type: %title version %revision gendannet.

en: Revert to earlier revision
da: Gendan tidligere version

en: wide
da: bred

en: Publish on
da: Udgiv den

en: Unpublish on
da: Afpublicér den

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Published status
da: Publiceringsstatus

en: revision user
da: revision bruger

en: Find and manage content.
da: Find og håndtér indhold.

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: No media available.
da: Ingen tilgængelige media.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
da: Brug <em>artikler</em> til tidsfølsomt indhold som nyheder, pressemeddelelser eller blogindlæg.

en: Asc
da: Stigende

en: Get the actual content from a content revision.
da: Hent indholdet fra en indholdsversion.

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Displaying @start - @end of @total
da: Viser @start - @end af @total

en: Promoted to front page status
da: Forfremmet til forside status

en: Editorial
da: Redaktionel

en: narrow
da: smal

en: Submitted by @author_name on @date
da: Indsendt af @author_name den @date

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
da: @type %title er blevet rullet tilbage til versionen fra %revision-date.

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: Configure <span class="visually-hidden">the @module module</span>
da: Konfigurér <span class="visually-hidden">@module-modulet</span>

en: Find and manage content
da: Find og håndtér indhold

en: Find and manage media.
da: Find og håndtér mediefiler.

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
da: Kladde

[ctx: Workflow state label]
en: Published
da: Udgivet

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
da: Gendan som kladde

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
da: Gendan

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
da: Opret ny kladde

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
da: Udgiv
