Tide Core (2.0.14) - en to fr translation catalogue (117 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Moderated content
fr: Contenu modéré

en: Author
fr: Auteur

en: Subject
fr: Objet

en: Language
fr: Langue

en: Audience
fr: Auditoire

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Use count
fr: Nombre d'utilisations

en: Link
fr: Lien

en: Name
fr: Nom

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Archive
fr: Archiver

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Updated
fr: Mis à jour

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Files
fr: Fichiers

en: All
fr: Tout

en: Year
fr: Année

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Item title
fr: Titre de l'élément

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Raw text
fr: Texte brut

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Month
fr: Mois

en: State
fr: État

en: Method
fr: Méthode

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Sort by
fr: Trier par

en: Department
fr: Département

en: in
fr: dans

en: Front page
fr: Page d'accueil

en: Topic
fr: Sujet

en: Entity
fr: Entité

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Apply
fr: Appliquer

en: Enter the terms you wish to search for.
fr: Saisir les termes à rechercher.

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: Editor
fr: Éditeur

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Blockquote
fr: Citation

en: Offset
fr: Décalage

en: Search content
fr: Rechercher dans le contenu

en: About
fr: À propos

en: Fid
fr: Identifiant (FID)

en: Publish content
fr: Publier un contenu

en: Related Content
fr: Contenu associé

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Temporary
fr: Temporaire

en: No files available.
fr: Aucun fichier disponible.

en: MIME type
fr: Type MIME

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Card
fr: Fiche

en: Accordion
fr: Accordéon

en: - Any -
fr: - Tout -

en: Is the logged in user
fr: Est l'utilisateur connecté

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Numbered
fr: Numéroté

en: Moderation state
fr: État de modération

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Update URL alias
fr: Mettre à jour l'alias d'URL

en: Year range
fr: Intervalle d'années

en: Lock Date/Time
fr: Date / Heure du verrouillage

en: Contact Us
fr: Nous contacter

en: Changed date
fr: Date de modification

en: Weight for row @number
fr: Poids pour la ligne @number

en: You haven't created or edited any content.
fr: Vous n'avez créé ou édité aucun contenu.

en: Revised by
fr: Revu par

en: Master
fr: Principal

en: Get the actual content from a content revision.
fr: Récupérer le contenu actuel depuis sa version.

en: User who uploaded
fr: Utilisateur ayant transféré

en: 404 page not found
fr: Page 404 non trouvée

en: My Edits
fr: Mes Contributions

en: Entity types
fr: Types d'entités

en: Node operations bulk form
fr: Formulaire des opérations en masse sur les nœuds

en: Editorial
fr: Éditorial

en: Registering module
fr: Enregistrement du module

en: File usage
fr: Utilisation du fichier

en: 403 access denied
fr: page 403 accès refusé

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Find and manage files.
fr: Trouver et gérer les fichiers.

en: Files overview
fr: Vue d'ensemble des fichiers

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
fr: Information d'utilisation du fichier {{ arguments.fid }}

en: No @title added yet.
fr: Aucun @title ajouté pour l'instant.

en: Find and moderate content.
fr: Trouver et modérer du contenu.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
fr: Aucun contenu modéré disponible. Seules les versions de contenu en attente, telles que 'Brouillon', sont listées ici.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
fr: Archivé

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
fr: Brouillon

[ctx: Workflow state label]
en: Published
fr: Publié

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
fr: Archiver

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
fr: Restaurer à Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
fr: Restaurer

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
fr: Créer un Nouveau Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
fr: Publier
