Tide Core (2.0.14) - en to bn translation catalogue (32 entries)

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: Content
bn: কনটেন্ট

en: Type
bn: টাইপ

en: Author
bn: লেখক

en: Subject
bn: বিষয়

en: Language
bn: ভাষা

en: Tags
bn: ট্যাগ

en: Overview
bn: সারসংক্ষেপ

en: Size
bn: সাইজ

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: None
bn: একটিও নয়

en: Message
bn: বার্তা

en: Link
bn: লিঙ্ক

en: Name
bn: নাম

en: Filename
bn: ফাইলের নাম

en: Updated
bn: আপডেটকৃত

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: Content type
bn: কন্টেন্টের ধরণ

en: All
bn: সমস্ত

en: Year
bn: বছর

en: Published
bn: প্রকাশিত

en: Filter
bn: ফিল্টার

en: Location
bn: অবস্থান

en: Month
bn: মাস

en: User login
bn: ব্যবহারকারী প্রবেশ

en: Front page
bn: শুরুর পাতা

en: Log out
bn: লগ আউট

en: About
bn: সম্পর্কে

en: Primary tabs
bn: প্রাথমিক ট্যাব

en: Dashboard
bn: ড্যাশবোর্ড
