Tide Core (2.0.14) - en to hu translation catalogue (126 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Status
hu: Állapot

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Moderated content
hu: Moderálandó tartalmak

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: Subject
hu: Tárgy

en: Language
hu: Nyelv

en: Audience
hu: Közönség

en: Action
hu: Művelet

en: Tags
hu: Címkék

en: Overview
hu: Áttekintés

en: Size
hu: Méret

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: None
hu: Nincs

en: Use count
hu: Használatok száma

en: Message
hu: Üzenet

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Name
hu: Név

en: Taxonomy term
hu: Taxonómiakifejezés

en: Archive
hu: Archiválás

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Updated
hu: Frissítve

en: User
hu: Felhasználó

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: Files
hu: Fájlok

en: All
hu: Mind

en: Year
hu: Év

en: Page title
hu: Oldal címe

en: Page
hu: Oldal

en: Site
hu: Webhely

en: Published
hu: Közzétéve

en: Filter
hu: Szűrő

en: Location
hu: Helyszín

en: Raw text
hu: Nyers szöveg

en: Plain text
hu: Egyszerű szöveg

en: Month
hu: Hónap

en: State
hu: Állapot

en: Desc
hu: Csökk

en: Method
hu: Mód

en: User login
hu: Bejelentkezés

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Department
hu: Tanszék

en: in
hu: ebben

en: Front page
hu: Címlap

en: Topic
hu: Témakör

en: Entity
hu: Entitás

en: Log out
hu: Kijelentkezés

en: Style
hu: Stílus

en: Related links
hu: Kapcsolódó hivatkozások

en: Standard
hu: Általános

en: ‹ Previous
hu: ‹ Előző

en: Next ›
hu: Következő ›

en: Unpublished
hu: Rejtett

en: Anonymous user
hu: Névtelen felhasználó

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Enter the terms you wish to search for.
hu: A keresendő kifejezések megadása.

en: Sites
hu: Webhelyek

en: Used in
hu: Ez használja

en: Editor
hu: Szerkesztő

en: Global
hu: Általános

en: Administrator
hu: Adminisztrátor

en: Blockquote
hu: Idézet

en: Offset
hu: Eltolás

en: Search content
hu: Tartalmak keresése

en: About
hu: Leírás

en: Publish content
hu: Tartalom közzététele

en: Related Content
hu: Kapcsolódó tartalmak

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: Primary tabs
hu: Elsődleges fülek

en: Secondary tabs
hu: Másodlagos fülek

en: Permanent
hu: Állandó

en: Temporary
hu: Ideiglenes

en: No files available.
hu: Nincsenek elérhető fájlok.

en: MIME type
hu: MIME típus

en: Upload date
hu: Feltöltés dátuma

en: Dashboard
hu: Irányítópult

en: Card
hu: Kártya

en: - Any -
hu: - Bármely -

en: Is the logged in user
hu: A bejelentkezett felhasználó

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Breadcrumbs
hu: Morzsák

en: Status messages
hu: Állapotüzenetek

en: Numbered
hu: Számozott

en: Moderation state
hu: Moderációs állapot

en: Published status
hu: Közzététel állapota

en: Main page content
hu: Az oldal fő tartalma

en: Update URL alias
hu: Webcímálnév frissítése

en: Year range
hu: Dátumtartomány

en: Changed date
hu: Módosítás dátuma

en: Weight for row @number
hu: @number. sor súlya

en: Asc
hu: Növ

en: You haven't created or edited any content.
hu: Még nem lett létrehozva tartalom.

en: Revised by
hu: Megvizsgálta

en: Master
hu: Mester

en: Get the actual content from a content revision.
hu: Aktuális tartalom egy tartalomváltozatból.

en: User who uploaded
hu: A felhasználó, aki feltöltötte

en: 404 page not found
hu: 404 – Az oldal nem található

en: My Edits
hu: Saját szerkesztések

en: Entity types
hu: Entitástípusok

en: Entity bundles
hu: Mezőkötegek

en: Node operations bulk form
hu: Tartalmak tömeges műveleteit lehetővé tevő űrlap

en: Editorial
hu: Szerkesztői

en: Registering module
hu: Használó modul

en: File usage
hu: Fájl használata

en: 403 access denied
hu: 403 – A hozzáférés megtagadva

en: Primary admin actions
hu: Elsődleges adminisztrátori műveletek

en: Find and manage files.
hu: Fájlok keresése és kezelése.

en: Files overview
hu: Fájlok áttekintése

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
hu: {{ arguments.fid }} fájlhasználati információi

en: No @title added yet.
hu: Még nincs @title hozzáadva.

en: Find and moderate content.
hu: Tartalom keresése és moderálása.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
hu: Jelenleg nincs moderálandó tartalom: itt csak a várakozó állapotúak (például vázlatok) jelennek meg.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
hu: Archivált

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
hu: Vázlat

[ctx: Workflow state label]
en: Published
hu: Közzétéve

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
hu: Archiválás

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
hu: Visszaállítás vázlatként

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
hu: Visszaállítás

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
hu: Új vázlat létrehozása

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
hu: Közzététel
