Tide Core (2.0.14) - en to id translation catalogue (95 entries)

en: Title
id: Judul

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Moderated content
id: Konten dimoderasi

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Subject
id: Judul

en: Language
id: Bahasa

en: Audience
id: Pemirsa

en: Action
id: Tindakan

en: Tags
id: Tag

en: Overview
id: Sekilas

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Use count
id: Jumlah penggunaan

en: Message
id: Pesan

en: Link
id: Tautan

en: Name
id: Nama

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Archive
id: Arsip

en: Filename
id: Nama berkas

en: Updated
id: Diperbaharui

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Files
id: Berkas

en: All
id: Semua

en: Year
id: Tahun

en: Page title
id: Judul halaman

en: Page
id: Halaman

en: Site
id: Situs

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Location
id: Lokasi

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Month
id: Bulan

en: State
id: Status

en: Method
id: Metode

en: User login
id: Login pengguna

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Department
id: Departemen

en: in
id: dalam

en: Front page
id: Halaman depan

en: Topic
id: Topik

en: Entity
id: Entitas

en: Log out
id: Logout

en: Style
id: Gaya

en: Standard
id: Standar

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Apply
id: Terapkan

en: Enter the terms you wish to search for.
id: Masukkan istilah yang ingin anda cari.

en: Used in
id: Digunakan di

en: Blockquote
id: Blok kutipan

en: Offset
id: Letak

en: Search content
id: Mencari konten

en: About
id: Tentang

en: Publish content
id: Publikasikan konten

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Permanent
id: Permanen

en: Temporary
id: Sementara

en: No files available.
id: Tidak ada file yang tersedia.

en: MIME type
id: Jenis MIME

en: Upload date
id: Tanggal diunggah

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Card
id: Kartu

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: Is the logged in user
id: Apakah pengguna masuk

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Status messages
id: Pesan status

en: Moderation state
id: Status moderasi

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Update URL alias
id: Memperbarui Alias URL

en: Changed date
id: Tanggal diubah

en: Weight for row @number
id: Bobot dari @number row

en: Asc
id: Urutan turun

en: Get the actual content from a content revision.
id: Dapatkan konten sesungguhnya dari revisi konten.

en: User who uploaded
id: Pengguna yang mengunggah

en: Entity types
id: Jenis entitas

en: Node operations bulk form
id: Operasi node bentuk massal

en: Registering module
id: Mendaftarkan modul

en: File usage
id: Penggunaan berkas

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: Find and manage files.
id: Cari dan kelola file

en: Files overview
id: Tinjauan berkas

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
id: Informasi penggunaan file untuk {{ arguments.fid }}

en: Find and moderate content.
id: Menemukan dan memoderasi konten.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
id: Tidak ada konten yang dimoderasi. Hanya versi konten yang tertunda, seperti draf, yang dicantumkan di sini.
