Tide Core (2.0.14) - en to it translation catalogue (93 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Moderated content
it: Contenuto moderato

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Subject
it: Oggetto

en: Language
it: Lingua

en: Audience
it: Pubblico di riferimento

en: Action
it: Azione

en: Tags
it: Etichette

en: Overview
it: Panoramica

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Use count
it: Contatore di utilizzo

en: Message
it: Messaggio

en: Name
it: Nome

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Archive
it: Archivio

en: Filename
it: Nome file

en: Updated
it: Aggiornato

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Files
it: File

en: All
it: Tutti

en: Year
it: Anno

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Page
it: Pagina

en: Site
it: Sito

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Location
it: Posizione

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Month
it: Mese

en: State
it: Stato

en: Desc
it: Disc

en: Method
it: Metodo

en: User login
it: Accesso utente

en: Sort by
it: Ordina per

en: Front page
it: Prima pagina

en: Topic
it: Argomento

en: Entity
it: Entità

en: Log out
it: Esci

en: Style
it: Stile

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Apply
it: Applica

en: Enter the terms you wish to search for.
it: Inserisci i termini da cercare.

en: Used in
it: Usato in

en: Global
it: Globale

en: Administrator
it: Amministratore

en: Blockquote
it: Citazione

en: Offset
it: Scostamento

en: Search content
it: Cerca tra i contenuti

en: About
it: Informazioni

en: Publish content
it: Pubblica contenuto

en: Related Content
it: Contenuto correlato

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Permanent
it: Permanente

en: Temporary
it: Temporaneo

en: No files available.
it: Nessun file disponibile.

en: MIME type
it: Tipo MIME

en: Upload date
it: Data di caricamento

en: - Any -
it: - Qualsiasi -

en: Is the logged in user
it: È l'utente autenticato

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Moderation state
it: Stato moderazione

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Update URL alias
it: Aggiorna alias URL

en: Changed date
it: Data di ultima modifica

en: Weight for row @number
it: Peso per la riga @number

en: Master
it: Principale

en: Get the actual content from a content revision.
it: Ottieni il contenuto effettivo da una revisione del contenuto.

en: User who uploaded
it: Utente autore dell'upload

en: Entity types
it: Tipi di entità

en: Registering module
it: Registrazione del modulo

en: File usage
it: Utilizzo del file

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: Find and manage files.
it: Trova e gestisci i file.

en: Files overview
it: Panoramica file
