Tide Core (2.0.14) - en to ja translation catalogue (119 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Moderated content
ja: モデレート中のコンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Subject
ja: 件名

en: Language
ja: 言語

en: Audience
ja: 読者

en: Action
ja: アクション

en: Tags
ja: タグ

en: Overview
ja: 概観

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Use count
ja: 使用回数

en: Message
ja: メッセージ

en: Link
ja: リンク

en: Name
ja: 名前

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Filename
ja: ファイル名

en: Updated
ja: 更新

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Files
ja: ファイル

en: All
ja: すべて

en: Year
ja: 年

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Page
ja: ページ

en: Site
ja: サイト

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Month
ja: 月

en: State
ja: 状態

en: Desc
ja: 降順

en: Method
ja: メソッド

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Grant access
ja: アクセス権を付与

en: Front page
ja: フロントページ

en: Topic
ja: トピック

en: Entity
ja: エンティティ

en: Log out
ja: ログアウト

en: Style
ja: スタイル

en: Standard
ja: 標準

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Enter the terms you wish to search for.
ja: 検索したいキーワードを入力してください。

en: Used in
ja: 利用場所

en: Editor
ja: エディタ

en: Global
ja: グローバル

en: Administrator
ja: 管理者

en: Blockquote
ja: ブロック引用

en: Offset
ja: オフセット

en: Search content
ja: コンテンツの検索

en: About
ja: アバウト

en: Fid
ja: FID

en: Publish content
ja: コンテンツを掲載

en: Related Content
ja: 関連コンテンツ

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Card
ja: カード

en: - Any -
ja: - すべて -

en: Is the logged in user
ja: ログインユーザーである

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Moderation state
ja: モデレーション状態

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Year range
ja: 年の範囲

en: Changed date
ja: 更新日

en: Weight for row @number
ja: 行 @row のウェイト

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Get the actual content from a content revision.
ja: コンテンツリビジョンから実際のコンテンツを取得します。

en: User who uploaded
ja: アップロードしたユーザー

en: 404 page not found
ja: 404 ページが見つかりません

en: My Edits
ja: 自分の記事

en: Entity types
ja: エンティティタイプ

en: Entity bundles
ja: エンティティ バンドル

en: Node operations bulk form
ja: ノード一括操作フォーム

en: Editorial
ja: コンテンツ編集

en: Registering module
ja: モジュールの登録

en: File usage
ja: ファイルの用途

en: 403 access denied
ja: 403 アクセス拒否

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Find and manage files.
ja: ファイルの検索と管理。

en: Files overview
ja: ファイルの概要

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ja: {{ arguments.fid }}のファイル使用情報

en: No @title added yet.
ja: @title はまだ追加されていません。

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
ja: モデレート中のコンテンツはありません。下書きなどの掲載を保留しているバージョンのみがここに表示されます。

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ja: アーカイブ済み

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ja: 掲載済み

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ja: アーカイブ

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
ja: 下書きに戻す

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
ja: 戻す

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ja: 下書きを新規作成

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ja: 掲載
