Tide Core (2.0.14) - en to nl translation catalogue (120 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Moderated content
nl: Gemodereerde inhoud

en: Author
nl: Auteur

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Language
nl: Taal

en: Audience
nl: Doelgroep

en: Action
nl: Actie

en: Tags
nl: Labels

en: Overview
nl: Overzicht

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: None
nl: Geen

en: Use count
nl: Gebruiksfrequentie

en: Message
nl: Bericht

en: Name
nl: Naam

en: Taxonomy term
nl: Taxonomieterm

en: Archive
nl: Archief

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: User
nl: Gebruiker

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Files
nl: Bestanden

en: All
nl: Alle

en: Year
nl: Jaar

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Page
nl: Pagina

en: Site
nl: Website

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Location
nl: Locatie

en: Raw text
nl: Onbewerkte tekst

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Month
nl: Maand

en: State
nl: Status

en: Desc
nl: Aflopend

en: Method
nl: Methode

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Department
nl: Afdeling

en: Front page
nl: Voorpagina

en: Topic
nl: Onderwerp

en: Entity
nl: Entiteit

en: Log out
nl: Uitloggen

en: Style
nl: Stijl

en: Standard
nl: Standaard

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Anonymous user
nl: Anonieme gebruiker

en: Apply
nl: Toepassen

en: Enter the terms you wish to search for.
nl: Geef de woorden op waarnaar u wilt zoeken.

en: Used in
nl: Gebruikt in

en: Editor
nl: Redacteur

en: Global
nl: Algemeen

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Blockquote
nl: Citaat

en: Search content
nl: Inhoud doorzoeken

en: About
nl: Over

en: Publish content
nl: Inhoud publiceren

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: Temporary
nl: Tijdelijk

en: No files available.
nl: Geen bestanden beschikbaar.

en: MIME type
nl: MIME-type

en: Upload date
nl: Uploaddatum

en: Card
nl: Kaart

en: Accordion
nl: Accordeon

en: - Any -
nl: - Elk -

en: Is the logged in user
nl: Is de ingelogde gebruiker

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: Numbered
nl: Genummerd

en: Moderation state
nl: Moderatiestatus

en: Published status
nl: Publicatiestatus

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Update URL alias
nl: URL-alias bijwerken

en: Year range
nl: Jaarbereik

en: Lock Date/Time
nl: Vergrendelingstijdstip

en: Contact Us
nl: Contact

en: Changed date
nl: Aanpassingsdatum

en: Weight for row @number
nl: Gewicht voor regel @number

en: Asc
nl: Oplopend

en: You haven't created or edited any content.
nl: U heeft geen inhoud aangemaakt of bewerkt.

en: Revised by
nl: Revisie door

en: Get the actual content from a content revision.
nl: Verkrijg de inhoud van een inhoudsrevisie.

en: You will lose all unsaved work.
nl: U verliest al het niet-opgeslagen werk.

en: User who uploaded
nl: De gebruiker die het bestand uploadde

en: 404 page not found
nl: 404 pagina niet gevonden

en: My Edits
nl: Mijn bewerkingen

en: Entity types
nl: Entiteitstypen

en: Node operations bulk form
nl: Formulier voor bulkbewerkingen op nodes

en: Editorial
nl: Redactioneel

en: Registering module
nl: Module registreren

en: File usage
nl: Bestandsgebruik

en: 403 access denied
nl: 403 geen toegang

en: Lock owner
nl: Vergrendelingseigenaar

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: Find and manage files.
nl: Bestanden vinden en beheren.

en: Files overview
nl: Bestandenoverzicht

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
nl: Bestandsgebruikinformatie voor {{ arguments.fid }}

en: No @title added yet.
nl: Nog geen @title toegevoegd.

en: Locked content
nl: Vergrendelde inhoud

en: There is no content currently locked.
nl: Er is geen vergrendelde inhoud.

en: Find and moderate content.
nl: Inhoud zoeken en modereren.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
nl: Geen inhoud beschikbaar voor moderatie. Alleen inhoud die op moderatie wacht, zoals concepten, wordt hier getoond.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
nl: Gearchiveerd

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
nl: Concept

[ctx: Workflow state label]
en: Published
nl: Gepubliceerd

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
nl: Archiveren

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
nl: Herstellen naar Concept

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
nl: Herstellen

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
nl: Nieuw concept maken

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
nl: Publiceren
