Tide Core (2.0.14) - en to fa translation catalogue (90 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Status
fa: وضعیت

en: Operations
fa: عمل ها

en: Content
fa: محتوا

en: Moderated content
fa: محتوای مدیریت شده

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Subject
fa: موضوع

en: Language
fa: زبان

en: Audience
fa: مخاطب

en: Action
fa: عملکرد

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Overview
fa: مرورکلی

en: Size
fa: اندازه

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: اعاده

en: None
fa: هیچ

en: Use count
fa: تعداد استفاده

en: Message
fa: پیغام

en: Link
fa: واصلی

en: Name
fa: نام

en: Taxonomy term
fa: کلمه رده بندی

en: Archive
fa: آرشیو

en: Filename
fa: نام فایل

en: Updated
fa: به‌روز

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: All
fa: همه

en: Year
fa: سال

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Page
fa: صفحه

en: Site
fa: سایت

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: صافی

en: Location
fa: مکان

en: ,
fa: ،

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Month
fa: ماه

en: State
fa: وضعیت

en: Desc
fa: نزولی

en: User login
fa: ورود کاربر

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Front page
fa: صفحه اول

en: Topic
fa: موضوع

en: Entity
fa: عنصر

en: Log out
fa: خروج

en: Style
fa: اصلوب

en: Standard
fa: استاندارد

en: ‹ Previous
fa: قبلی>

en: Next ›
fa: >بعدی

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Apply
fa: تایید

en: Enter the terms you wish to search for.
fa: عبارتی را که میخواهید پیدا کنید،  در اینجا وارد نمایید.

en: Used in
fa: استفاده شده در

en: Editor
fa: تدوینگر

en: Global
fa: سراسری

en: Administrator
fa: مدیر

en: Blockquote
fa: نقل قول بلاک شده

en: Offset
fa: جابجایی

en: About
fa: درباره

en: Publish content
fa: انتشار محتوا

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Permanent
fa: دائمی

en: Temporary
fa: موقت

en: No files available.
fa: هیچ فایلی در دسترس نیست.

en: MIME type
fa: نوع تقلید

en: Upload date
fa: تاریخ بارگذاری

en: - Any -
fa: - هر چیزی -

en: Items per page
fa: عنصر‌ها در هر صفحه

en: ‹‹
fa: >>

en: ››
fa: <<

en: - All -
fa: - همه -

en: « First
fa: >>اول

en: Last »
fa: آخر>>

en: Breadcrumbs
fa: سلسله صفحات

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Update URL alias
fa: به‌روزرسانی آدرس مستعار

en: Changed date
fa: تاریخ تغییر

en: Weight for row @number
fa: وزن سطر @number

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Get the actual content from a content revision.
fa: دریافت محتوای واقعی از یک تنقیح محتوا.

en: 404 page not found
fa: 404 صفحه پیدا نشد

en: 403 access denied
fa: 403 دسترسی ممنوع

en: Primary admin actions
fa: اقدامات اصلی مدیر
