Tide Core (2.0.14) - en to pt translation catalogue (115 entries)

en: Title
pt: Título

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Moderated content
pt: Conteúdo moderado

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Subject
pt: Assunto

en: Language
pt: Idioma

en: Audience
pt: Audiência

en: Action
pt: Ação

en: Overview
pt: Visão geral

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Use count
pt: Usar contador

en: Message
pt: Mensagem

en: Name
pt: Nome

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Archive
pt: Arquivar

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Updated
pt: Atualizado

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Files
pt: Arquivos

en: All
pt: Tudo

en: Year
pt: Ano

en: Page title
pt: Título da página

en: Page
pt: Página

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Location
pt: Localização

en: Raw text
pt: Texto não filtrado

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Month
pt: Mês

en: State
pt: Estado

en: Desc
pt: Decrescente

en: Method
pt: Método

en: User login
pt: Login do usuário

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: in
pt: em

en: Front page
pt: Página inicial

en: Topic
pt: Tópico

en: Entity
pt: Entidade

en: Log out
pt: Sair

en: Style
pt: Estilo

en: Standard
pt: Padrão

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Digite os termos que você deseja procurar.

en: Used in
pt: Usado em

en: Administrator
pt: Administrador

en: Blockquote
pt: Bloco de citações

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Search content
pt: Buscar conteúdo

en: About
pt: Sobre

en: Publish content
pt: Publicar conteúdo

en: Related Content
pt: Conteúdo Relacionado

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: No files available.
pt: Nenhum arquivo disponível.

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Upload date
pt: Data de envio

en: Dashboard
pt: Painel

en: Card
pt: Cartão

en: Accordion
pt: Acordeão

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: Is the logged in user
pt: É o usuário logado no momento

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Numbered
pt: Numerado

en: Moderation state
pt: Estado da moderação

en: Published status
pt: Status

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Update URL alias
pt: Atualizar Apelido

en: Year range
pt: Escala anual

en: Contact Us
pt: Contate-nos

en: Changed date
pt: Data de alteração

en: Weight for row @number
pt: Peso para linha @number

en: Asc
pt: Ascendente

en: You haven't created or edited any content.
pt: Você não criou ou editou nenhum conteúdo.

en: Revised by
pt: Revisado por

en: Master
pt: Principal

en: Get the actual content from a content revision.
pt: Obter o conteúdo em si de uma revisão do conteúdo.

en: User who uploaded
pt: Usuário que fez upload

en: 404 page not found
pt: 404 página não encontrada

en: My Edits
pt: Minhas Edições

en: Entity types
pt: Tipos de entidade

en: Node operations bulk form
pt: Formulário de operações em massa para nodes

en: Registering module
pt: Registrando módulo

en: File usage
pt: Uso de arquivo

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: Find and manage files.
pt: Encontrar e gerenciar arquivos.

en: Files overview
pt: Visão geral de arquivos

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
pt: Informação de uso de arquivo para {{ arguments.fid }}

en: No @title added yet.
pt: Nenhum(a) @title adicionado(a) ainda.

en: Find and moderate content.
pt: Encontrar e moderar conteúdo.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
pt: Nenum conteúdo moderado disponível. Apenas versões pendentes de conteúdo, como rascunhos, são listadas aqui.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
pt: Arquivado

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pt: Publicado

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
pt: Arquivo

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
pt: Reverter para rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
pt: Reverter

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pt: Criar novo rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pt: Publicar
