Tide Core (2.0.14) - en to tr translation catalogue (109 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Status
tr: Durum

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Moderated content
tr: Denetlenen içerik

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Subject
tr: Konu

en: Language
tr: Dil

en: Action
tr: Eylem

en: Tags
tr: Etiketler

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Use count
tr: Kullanım sayısı

en: Message
tr: İleti

en: Link
tr: Bağlantı

en: Name
tr: İsim

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Archive
tr: Arşiv

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Updated
tr: Güncellenme

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Files
tr: Dosyalar

en: All
tr: Tümü

en: Year
tr: Yıl

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Page
tr: Sayfa

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Location
tr: Konum

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Month
tr: Ay

en: State
tr: Durum

en: Desc
tr: Azalan

en: Method
tr: Yöntem

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: in
tr: içinde

en: Front page
tr: Ana sayfa

en: Topic
tr: Konu

en: Entity
tr: Nesne

en: Log out
tr: Çıkış

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Standard
tr: Standart

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: Apply
tr: Uygula

en: Enter the terms you wish to search for.
tr: Aramak istediğiniz terimleri giriniz.

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Global
tr: Genel

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Blockquote
tr: Alıntı

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Search content
tr: İçeriği ara

en: About
tr: Hakkında

en: Publish content
tr: İçeriği yayınla

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Permanent
tr: Kalıcı

en: Temporary
tr: Geçici

en: No files available.
tr: Dosya yok.

en: MIME type
tr: MIME tipi

en: Upload date
tr: Yüklenme tarihi

en: Dashboard
tr: Pano

en: Card
tr: Kart

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: Is the logged in user
tr: Oturum açan kullanıcı

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Numbered
tr: Numaralı

en: Moderation state
tr: Denetim durumu

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Update URL alias
tr: Yol ismini güncelle

en: Changed date
tr: Değiştirilme tarihi

en: Weight for row @number
tr: Satır @number için ağırlık

en: Asc
tr: Artan

en: You haven't created or edited any content.
tr: Henüz herhangi bir içerik oluşturmadınız ya da düzenlemediniz.

en: Master
tr: Ana (master)

en: Get the actual content from a content revision.
tr: İçerik sürümünden gerçek içeriği al.

en: User who uploaded
tr: Yükleyen kullanıcı

en: My Edits
tr: Düzeltilerim

en: Entity types
tr: Varlık tipleri

en: Node operations bulk form
tr: Düğüm işlemleri toplu formu

en: Registering module
tr: Eklenti kayıt ediliyor

en: File usage
tr: Dosya kullanımı

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: Find and manage files.
tr: Dosyaları bulun ve yönetin.

en: Files overview
tr: Dosya Özeti

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
tr: {{ arguments.fid }} için dosya kullanım bilgileri

en: Find and moderate content.
tr: İçeriği bulun ve denetleyin.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
tr: Denetlenen içerik yok. Burada yalnızca taslaklar gibi bekleyen içerik sürümleri listelenir.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
tr: Arşivlendi

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
tr: Taslak

[ctx: Workflow state label]
en: Published
tr: Yayında

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
tr: Arşiv

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
tr: Yeni Taslak Oluştur

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
tr: Yayınla
