Tide Core (2.0.14) - en to uk translation catalogue (131 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Status
uk: Стан

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Moderated content
uk: Ухвалювані матеріали

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Subject
uk: Тема

en: Language
uk: Мова

en: Audience
uk: Аудиторія

en: Action
uk: Дія

en: Tags
uk: Теґи

en: Overview
uk: Огляд

en: Size
uk: Розмір

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Use count
uk: Підрахунок використань

en: Message
uk: Повідомлення

en: Link
uk: Посилання

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: Archive
uk: Архів

en: Filename
uk: Назва файла

en: Updated
uk: Оновлено

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Files
uk: Файли

en: All
uk: Все

en: Year
uk: Рік

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Page
uk: Сторінка

en: Site
uk: Сайт

en: Item title
uk: Заголовок елемента

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Location
uk: Місце розташування

en: Raw text
uk: Неопрацьований текст

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Month
uk: Місяць

en: State
uk: Стан

en: Desc
uk: Спад

en: Method
uk: Спосіб

en: User login
uk: Вхід

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Department
uk: Відділ

en: in
uk: в

en: Grant access
uk: Надати доступ

en: Front page
uk: Головна сторінка

en: Topic
uk: Тема

en: Entity
uk: Сутність

en: Log out
uk: Вихід

en: Style
uk: Стиль

en: Related links
uk: Пов'язані посилання

en: Standard
uk: Стандарт

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Anonymous user
uk: Анонімний користувач

en: Apply
uk: Застосувати

en: Enter the terms you wish to search for.
uk: Введіть терміни, які необхідно знайти.

en: Sites
uk: Сайти

en: Used in
uk: Використано в

en: Editor
uk: Редактор

en: Global
uk: Глобальне

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Blockquote
uk: Цитата

en: Offset
uk: Зміщення

en: Approver
uk: Підтверджувач

en: Search content
uk: Пошук за вмістом

en: About
uk: Про модуль

en: Publish content
uk: Публікувати матеріал

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Permanent
uk: Постійно

en: Temporary
uk: Тимчасово

en: No files available.
uk: Файли відсутні.

en: MIME type
uk: Тип MIME

en: Upload date
uk: Дата відвантаження

en: Dashboard
uk: Панель керування

en: Card
uk: Картка

en: Accordion
uk: Акордеон

en: - Any -
uk: - Усі -

en: Is the logged in user
uk: Чи користувач увійшов

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Numbered
uk: Пронумеровано

en: Moderation state
uk: Стан модерації

en: Published status
uk: Стан публікації

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Quick Search
uk: Швидкий пошук

en: Update URL alias
uk: Оновити синонім URL

en: Year range
uk: Період років

en: Contact Us
uk: Зв'яжіться з нами

en: Changed date
uk: Дата зміни

en: Weight for row @number
uk: Вага рядку @number

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Get the actual content from a content revision.
uk: Отримати актуальний вміст з редакції матеріалу.

en: User who uploaded
uk: Користувач, що відвантажив

en: 404 page not found
uk: 404 сторінку не знайдено

en: My Edits
uk: Мої правки

en: Entity types
uk: Типи сутностей

en: Entity bundles
uk: Пакети сутностей

en: Node operations bulk form
uk: Пакетна форма операцій з матеріалом

en: Editorial
uk: Редагування

en: Registering module
uk: Реєстрація модуля

en: File usage
uk: Використання файла

en: 403 access denied
uk: 403 доступ заборонено

en: Change status to
uk: Змінити стан на

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: Find and manage files.
uk: Пошук файлів та керування ними.

en: Files overview
uk: Огляд файлів

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
uk: Відомості про використання файла для {{ arguments.fid }}

en: Rich Text
uk: Форматований текст

en: Machine Name field
uk: Поле машинної назви

en: Find and moderate content.
uk: Немає доступного модерованого вмісту. Тут перераховані лише ті, що очікують на розгляд зміст, такі як чернетки.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
uk: Модеровані матеріали відсутні. Тут перелічено лише ті версії матеріалів, що очікують на розгляд, наприклад чернетки.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
uk: Архівовано

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
uk: Чернетка

[ctx: Workflow state label]
en: Published
uk: Опубліковано

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
uk: Архівувати

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
uk: Відновити до чернетки

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
uk: Відновити

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
uk: Створити нову чернетку

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
uk: Опублікувати
