TiendaParaMiPyMe (1.0.1) - en to ja translation catalogue (135 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: Author
ja: 投稿者

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Tags
ja: タグ

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Center
ja: 中央

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Small
ja: 小

en: View
ja: ビュー

en: Audio
ja: オーディオ

en: Region
ja: リージョン

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Updated
ja: 更新

en: Layout
ja: レイアウト

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Header
ja: ヘッダー

en: Left sidebar
ja: 左サイドバー

en: Right sidebar
ja: 右サイドバー

en: Footer
ja: フッター

en: Custom
ja: カスタム

en: Comment
ja: コメント

en: Normal
ja: ノーマル

en: Warning
ja: 警告

en: Height
ja: 高さ

en: Address
ja: 住所

en: Desc
ja: 降順

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: Banner
ja: バナー

en: Position
ja: ポジション

en: Original
ja: オリジナル

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Hidden
ja: 非表示

en: Fixed
ja: 固定

en: Revert
ja: 戻す

en: Buttons
ja: ボタン

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Red
ja: レッド

en: White
ja: 白

en: or
ja: または

en: Video
ja: ビデオ

en: Changed
ja: 変更済

en: Products
ja: 商品

en: Gray
ja: グレー

en: Document
ja: ドキュメント

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Sticky
ja: 固定

en: Next page
ja: 次ページ

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Double
ja: ダブル

en: Relative
ja: 関連

en: Next >
ja: 次 >

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Green
ja: グリーン

en: Blue
ja: ブルー

en: Filter by category
ja: カテゴリーで絞り込み

en: Order by
ja: 並び順

en: Administrator
ja: 管理者

en: Offset
ja: オフセット

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: and
ja: かつ

en: Regions
ja: リージョン

en: Inherit
ja: 継承

en: of
ja: の

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Yellow
ja: イエロー

en: First sidebar
ja: 第1サイドバー

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Pagination
ja: ページ送り

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
ja: このサイトの代表メール アドレスを入力してください。 これはユーザー登録やパスワードの再発行メール、各種の通知など、自動送信メールの<em>From: (差出人)</em>として使用されます。 受信者にスパム メールと見なされる可能性を減らすために、できる限りウェブサイトと同じドメインで終わるアドレスを使用してください。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Secondary menu
ja: セカンダリーメニュー

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: square
ja: 正方形

en: Current page
ja: カレントページ

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Previous page
ja: 前ページ

en: Asc
ja: 昇順

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Last page
ja: 最終ページ

en: Primary menu
ja: プライマリーメニュー

en: Loading…
ja: 読込中...

en: Editorial
ja: コンテンツ編集

en: Default comments
ja: デフォルトのコメント

en: Allows commenting on content
ja: コンテンツへのコメントを許可

en: First page
ja: 先頭ページ

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: A locally hosted audio file.
ja: サーバー内に保存されたオーディオファイル

en: A locally hosted video file.
ja: サーバー内に保存された動画ファイル

en: Remote video
ja: 外部の動画

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ja: YouTubeかVimeoから提供される外部の動画。

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ja: アーカイブ済み

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ja: アーカイブ

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
ja: 下書きに戻す

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ja: 下書きを新規作成

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ja: PDFなどのアップロード済みファイルやドキュメント。
