TiendaParaMiPyMe (1.0.2) - en to it translation catalogue (124 entries)

en: Body
it: Corpo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Content
it: Contenuto

en: Author
it: Autore

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Tags
it: Etichette

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Center
it: Centro

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Default
it: Predefinito

en: Small
it: Piccolo

en: View
it: Visualizza

en: Region
it: Regione

en: Teaser
it: Anteprima

en: Updated
it: Aggiornato

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Header
it: Intestazione

en: Left sidebar
it: Barra laterale sinistra

en: Right sidebar
it: Barra laterale destra

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Custom
it: Personalizzato

en: Comment
it: Commento

en: Normal
it: Normale

en: Success
it: Riuscito

en: Warning
it: Avviso

en: Height
it: Altezza

en: Address
it: Indirizzo

en: Desc
it: Disc

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: Position
it: Posizione

en: Original
it: Originale

en: Sort by
it: Ordina per

en: Full
it: Completo

en: Authored on
it: Creato il

en: Hidden
it: Nascosto

en: Fixed
it: Fisso

en: Revert
it: Ripristina

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Info
it: Informazioni

en: White
it: Bianco

en: or
it: o

en: Changed
it: Modificato

en: Products
it: Prodotti

en: Gray
it: Grigio

en: Purple
it: Viola

en: Document
it: Documento

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Sticky
it: Sempre in cima

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Apply
it: Applica

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Relative
it: Relativa

en: Pink
it: Rosa

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: Green
it: Verde

en: Blue
it: Blu

en: Filter by category
it: Filtra per categoria

en: Orange
it: Arancione

en: Order by
it: Ordina per

en: Administrator
it: Amministratore

en: Offset
it: Scostamento

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: and
it: e

en: Inherit
it: Eredita

en: of
it: di

en: Billing Information
it: Informazione di fatturazione

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Yellow
it: Giallo

en: Light
it: Chiaro

en: First sidebar
it: Prima barra laterale

en: Primary
it: Primario

en: Secondary
it: Secondario

en: Absolute
it: Assoluto

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Payment Method
it: Metodo di pagamento

en: Pagination
it: Paginazione

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
it: L'indirizzo <em>From</em> nelle e-mail inviate automaticamente nella procedura di registrazione, per le richieste di nuova password e altre notifiche. (Usare un indirizzo che appartiene allo stesso dominio del sito, per evitare che i messaggi vengano marcati come spam.)

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Secondary menu
it: Menu secondario

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Current page
it: Pagina attuale

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Dark
it: Scuro

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Last page
it: Ultima pagina

en: Loading…
it: Caricamento…

en: Default comments
it: Commenti predefiniti

en: Allows commenting on content
it: Permette di commentare i contenuti

en: First page
it: Prima pagina

en: Submitted by @author_name on @date
it: Inviato da @author_name il @date

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: Basic HTML
it: HTML di base
