TiendaParaMiPyMe (1.0.5) - en to fr translation catalogue (160 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Center
fr: Centre

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Small
fr: Petit

en: View
fr: Voir

en: Region
fr: Région

en: Teaser
fr: Accroche

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Layout
fr: Mise en page

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Block
fr: Bloc

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Header
fr: Entête

en: Left sidebar
fr: Barre latérale gauche

en: Right sidebar
fr: Barre latérale droite

en: Footer
fr: Pied de page

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Comment
fr: Commentaire

en: Gallery
fr: Galerie

en: Success
fr: Succès

en: Warning
fr: Avertissement

en: Height
fr: Hauteur

en: Address
fr: Adresse

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Banner
fr: Bannière

en: Static
fr: Statique

en: By Category
fr: Par catégorie

en: Sort by
fr: Trier par

en: Full
fr: Complet

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Hidden
fr: Caché

en: Fixed
fr: Fixe

en: Revert
fr: Rétablir

en: Buttons
fr: Boutons

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Red
fr: Rouge

en: White
fr: Blanc

en: or
fr: ou

en: Video
fr: Vidéo

en: Unset
fr: Non défini

en: Changed
fr: Modifié

en: Products
fr: Produits

en: Gray
fr: Gris

en: Purple
fr: Violet

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Sticky
fr: Épinglé (en haut des listes)

en: Next page
fr: Page suivante

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Apply
fr: Appliquer

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Relative
fr: Relatif

en: Teal
fr: Vert canard

en: Pink
fr: Rose

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Dashed
fr: En tirets

en: Solid
fr: Solide

en: Groove
fr: En creux

en: Ridge
fr: En saillie

en: Inset
fr: Insérer

en: Outset
fr: Début

en: Next >
fr: Suivant >

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: Filter by category
fr: Filtrer par catégorie

en: Order by
fr: Trier par

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Brand
fr: Marque

en: Product Category
fr: Catégorie du produit

en: Offset
fr: Décalage

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: and
fr: et

en: Regions
fr: Régions

en: a
fr: un

en: Inherit
fr: Hériter

en: The configuration has been updated.
fr: La configuration a été mise à jour.

en: of
fr: sur

en: Billing Information
fr: Informations de facturation

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Yellow
fr: Jaune

en: Light
fr: Léger

en: First sidebar
fr: Première barre latérale

en: Primary
fr: Primaire

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Absolute
fr: Absolu

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Circle
fr: Cercle

en: Payment Method
fr: Mode de paiement

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
fr: Le champ <em>De</em> des courriels automatiques envoyés pendant la procédure d'enregistrement, les demandes de nouveaux mot de passe et les autres notifications. (Utilisez une adresse se terminant par le domaine de votre site afin de minimiser les risques que votre courriel ne soit marqué comme pourriel (spam).)

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: 80%
fr: 80 %

en: Box
fr: Boîte

en: Shipping Information
fr: Informations de livraison

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Current page
fr: Page courante

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Dark
fr: Sombre

en: Default font
fr: Police par défaut

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Last page
fr: Dernière page

en: Primary menu
fr: Menu principal

en: Loading…
fr: Chargement...

en: Thank you for your order!
fr: Merci pour votre commande !

en: Editorial
fr: Éditorial

en: Navbar
fr: Barre de navigation

en: Default comments
fr: Commentaires par défaut

en: Allows commenting on content
fr: Autorise à commenter le contenu

en: First page
fr: Première page

en: Pre-content
fr: Pré-contenu

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Order Confirmation
fr: Confirmation de la commande

en: Order #@number details:
fr: Détails de la commande #@number :

en: Go to page @key
fr: Aller à la page @key

en: A locally hosted audio file.
fr: Un fichier audio hébergé localement.

en: A locally hosted video file.
fr: Un fichier vidéo hébergé localement.

en: Remote video
fr: Vidéo distante

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
fr: Une vidéo hébergée à distance chez Youtube ou Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
fr: Archivé

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
fr: Brouillon

[ctx: Workflow state label]
en: Published
fr: Publié

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
fr: Archiver

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
fr: Restaurer à Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
fr: Restaurer

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
fr: Créer un Nouveau Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
fr: Publier

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
fr: Un fichier ou un document téléversé, tel qu'un PDF.
