Time Field for Drupal 8/9/10 (2.1.1) - en to pt translation catalogue (48 entries)

en: Time
pt: Hora

en: Format
pt: Formato

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: General
pt: Geral

en: Time format
pt: Formato de hora

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Time Format
pt: Formato de Hora

en: Start time
pt: Hora de início

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: End time
pt: Hora de fim

en: Time Range
pt: Intervalo de Hora

en: Time formatter
pt: Formatador de hora

en: Time range formatter
pt: Formatador de intervalo de hora

en: Seconds passed through midnight
pt: Segundos passados até a meia-noite

en: Time range field
pt: Campo de intervalo de hora

en: Time range widget
pt: Widget de intervalo de hora

en: Time widget
pt: Widget de hora

[ctx: Validation]
en: Time
pt: Hora

en: This value is not a valid time.
pt: Esse valor não é uma hora válida.

en: What "Time field" module provides?
pt: O que o módulo “Time field" fornece?

en: This module provides Time and TimeRange fields also corresponding widgets and formatters.
pt: Este módulo fornece campos de Hora e Intervalo de Hora, além de seus widgets e formatadores correspondentes.

en: How it saves data?
pt: Como ele salva os dados?

en: Time field module saves time data as integers number of seconds passed through midnight.
pt: O módulo Time field salva os dados de horas como número inteiro de segundos passados até a meia-noite.

en: Time Range Format
pt: Formato Intervalo de Hora

en: This setting must have `start` and `end` keys
pt: Essa configuração deve ter as chaves ‘início’ e ‘fim’

en: a - Lowercase am or pm
pt: a - Letras minúsculas am ou pm

en: A - Uppercase AM or PM
pt: A - Letras maiúsculas AM ou PM

en: B - Swatch Internet time (000 to 999)
pt: B - Swatch Hora de Internet (000 a 999)

en: g - 12-hour format of an hour (1 to 12)
pt: g - formato de 12 horas de uma hora (1 a 12)

en: G - 24-hour format of an hour (0 to 23)
pt: G - formato de 24 horas uma hora (0 a 23)

en: h - 12-hour format of an hour (01 to 12)
pt: h - formato de 12 horas de uma hora (01 a 12)

en: H - 24-hour format of an hour (00 to 23)
pt: H - formato de 24 horas de uma hora (00 a 23)

en: i - Minutes with leading zeros (00 to 59)
pt: i - Minutos com zeros à esquerda (00 a 59)

en: s - Seconds, with leading zeros (00 to 59)
pt: s - Segundos com zeros à esquerda (00 a 59)

en: Provides "Time Field" and "Time Range Field".
pt: Fornece "Campo de Hora” e "Campo de Intervalo de Hora”.

en: Tokens related to time.
pt: Tokens relacionados com hora.

en: Value of the time.
pt: Valor da hora.

en: From value of the time.
pt: Do valor da hora.

en: To value of the time.
pt: Para o valor da hora.

en: Add seconds parameter to input widget
pt: Adicionar parâmetro de segundos no widget de entrada

en: Step to change seconds
pt: Passo para alteração de segundos

en: Time field value
pt: Valor do campo hora

en: Time range field value
pt: Valor do campo de intervalo de hora

en: Time formatter settings
pt: Configurações do formatado de hora

en: Time range format
pt: Formato de intervalo de hora

en: Time widget settings
pt: Configurações do widget de hora

en: Time range widget settings
pt: Configurações do widget de intervalo de hora
