Tipsy (8.x-1.0-alpha2) - en to fr translation catalogue (25 entries)

en: North
fr: Nord

en: East
fr: Est

en: South
fr: Sud

en: West
fr: Ouest

en: Selector
fr: Sélecteur

en: Selectors
fr: Sélecteurs

en: Hover
fr: Survol

en: Drupal forms general settings
fr: Paramètres généraux des formulaires Drupal

en: This will automatically enable Tipsy tooltips to form elements descriptions.
fr: Ceci activera automatiquement Tipsy pour les descriptions des éléments des formulaires.

en: Custom selectors
fr: Sélecteurs personnalisés

en: Tipsy arrow position
fr: Position de la flèche de Tipsy

en: North west
fr: Nord-ouest

en: North east
fr: Nord-Est

en: South west
fr: Sud-ouest

en: South east
fr: Sud-est

en: Auto detect North/South
fr: Détecter automatiquement Nord/Sud

en: Auto detect West/East
fr: Détecter automatiquement Ouest/Est

en: Delay when appearing
fr: Délai avant apparition

en: Delay when disappearing
fr: Délai avant disparition

en: Tipsy trigger
fr: Déclencheur de Tipsy

en: A value between 0 and 1.
fr: Une valeur entre 0 et 1.

en: Administer tipsy
fr: Administrer Tipsy

en: Allows users to configure tipsy.
fr: Permet aux utilisateurs de configurer Tipsy.

en: HTML attribute
fr: Attribut HTML

en: Child element
fr: Élément enfant
