Translation Management Tool (8.x-1.10) - en to id translation catalogue (121 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: user
id: anggota

en: Default action
id: Tindakan baku

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Item
id: Barang

en: Type
id: Jenis

en: Closed
id: Ditutup

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Administration
id: Administrasi

en: Currency
id: Mata uang

en: Action
id: Tindakan

en: Tags
id: Tag

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: Test
id: uji

en: Message
id: Pesan

en: - None -
id: - Tiada -

en: none
id: tidak ada

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: View
id: Lihat

en: Manage
id: Kelola

en: Unassign
id: Cabut

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: States
id: Status

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Submitted
id: Dikirim

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Never
id: Tidak pernah

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Locale
id: Lokal

en: configure
id: konfigurasi

en: Items
id: Item

en: Amount
id: Jumlah

en: Add to cart
id: Masukkan keranjang

en: State
id: Status

en: Owner
id: Pemilik

en: Table
id: Tabel

en: Provider
id: Penyedia

en: Clone
id: Kloning

en: Expose
id: Ekspos

en: Task
id: Perintah

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Pending
id: Tertunda

en: Key
id: Kunci

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Sources
id: Sumber

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Source
id: Sumber

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Source type
id: Jenis sumber

en: Empty
id: Kosong

en: Not available
id: Tidak tersedia

en: Reference
id: Referensi

en: Cart
id: Keranjang

en: Changed
id: Berubah

en: Completed
id: Selesai

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Review
id: Periksa

en: Finished
id: Selesai

en: Reason
id: Alasan

en: Apply
id: Terapkan

en: Assign
id: Kaitkan

en: Not translated
id: Belum diterjemahkan

en: Variables
id: Variabel

en: Translated
id: Sudah diterjemahkan

en: Translation
id: Terjemahan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Context
id: Kontek

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Finish
id: Selesai

en: About
id: Tentang

en: Download method
id: Metode unduh

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Embed
id: Lekatkan

en: Checkout settings
id: Pengaturan checkout

en: Fail
id: Gagal

en: Security settings
id: Pengaturan keamanan

en: Source language
id: Sumber bahasa

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Workflow settings
id: Pengaturan alur kerja

en: Item ID
id: ID butir

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
id: Terjadi kesalahan saat memproses %error_operation dengan argumen: @arguments

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: Asc
id: Urutan turun

en: Link to entity
id: Tautan ke entitas

en: Empty cart
id: Kosongkan keranjang

en: Original language
id: Bahasa asli

en: Performance settings
id: Pengaturan kinerja

en: Local Tasks
id: Tugas-tugas lokal

en: With selection
id: Dengan pilihan

en: Make entity label a link to entity page.
id: Jadikan label entitas sebagai tautan ke halaman entitas.

en: Replace variables
id: Mengganti variabel

en: Simple configuration
id: Konfigurasi sederhana

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Language key
id: Kunci bahasa
