Translation Management Tool (8.x-1.18) - en to fr translation catalogue (191 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: user
fr: utilisateur

en: Status
fr: État

en: Default action
fr: Action par défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Item
fr: Élément

en: Closed
fr: Fermé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Currency
fr: Devise

en: Tags
fr: Étiquettes

en: File
fr: Fichier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Test
fr: Tester

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: none
fr: aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: View
fr: Voir

en: Manage
fr: Gérer

en: Unassign
fr: Supprimer l'association

en: Unassigned
fr: Non assigné

en: Assigned
fr: Attribué

en: Status:
fr: Statut :

en: Unknown
fr: Inconnu

en: States
fr: États

en: User
fr: Utilisateur

en: Files
fr: Fichiers

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Submitted
fr: Soumis

en: Block
fr: Bloc

en: Never
fr: Jamais

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Locale
fr: Paramètre régional

en: configure
fr: configurer

en: Items
fr: Éléments

en: Amount
fr: Montant

en: Add to cart
fr: Ajouter au panier

en: State
fr: État

en: Inactive
fr: Inactif

en: Job
fr: Offre d'emploi

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Jobs
fr: Travaux

en: Table
fr: Tableau

en: Item count
fr: Nombre d'élément

en: Allow all
fr: Tout autoriser

en: Checkout
fr: Passer la commande

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Clone
fr: Cloner

en: Expose
fr: Exposer

en: Task
fr: Tâche

en: Word count
fr: Nombre de mots

en: Sort by
fr: Trier par

en: Validate
fr: Valider

en: Pending
fr: En attente

en: Key
fr: Clef

en: French
fr: Français

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Accepted
fr: Approuvé

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Source type
fr: Type source

en: Empty
fr: Vide

en: Immediately
fr: Immédiatement

en: Not available
fr: Non disponible

en: Reference
fr: Référence

en: Last change
fr: Dernier changement

en: No visible changes
fr: Aucune modification visible

en: Cart
fr: Panier

en: Changed
fr: Modifié

en: Completed
fr: Terminé

en: Job type
fr: Type de processus

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Review
fr: Vérifier

en: Finished
fr: Fin de l'installation

en: Item Type
fr: Type d'élément

en: Reason
fr: Raison

en: Apply
fr: Appliquer

en: Assign
fr: Associer

en: Not translated
fr: Non traduit

en: Translated
fr: Traduit

en: Translation
fr: Traduction

en: Connect
fr: Connexion

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Context
fr: Contexte

en: Offset
fr: Décalage

en: German
fr: Allemand

en: Machine name
fr: Nom système

en: Rejected
fr: Rejeté

en: Data
fr: Données

en: Finish
fr: Finir

en: About
fr: À propos

en: Word
fr: Mot

en: Download method
fr: Méthode de téléchargement

en: Untranslated
fr: Non traduit

en: Translate
fr: Traduire

en: Choose
fr: Choisir

en: Embed
fr: Intégré

en: Checkout settings
fr: Paramètres du tunnel d'achat

en: Words
fr: Mots

en: Fail
fr: Echec

en: Reviewed
fr: Examiné

en: Pending tasks
fr: Tâches en attente

en: In progress
fr: En cours

en: Security settings
fr: Paramètres de sécurité

en: Reject
fr: Rejeter

en: Assign to
fr: Assigner à

en: State:
fr: Etat :

en: Drupal user
fr: Utilisateur Drupal

en: Source language
fr: Langue d'origine

en: Providers
fr: Fournisseurs

en: Default export format
fr: Format d'export par défaut

en: - Any -
fr: - Tout -

en: Outdated
fr: Obsolète

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Allowed formats
fr: Formats autorisés

en: - All -
fr: - Tout -

en: Workflow settings
fr: Procédures de publication

en: Item ID
fr: Identifiant d'élément

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Abort
fr: Abandonner

en: Job ID
fr: Identifiant (ID) de Travail

en: Job status
fr: État du travail

en: Assignee
fr: Cessionnaire

en: Progress
fr: Progression

en: Continuous
fr: Continu

en: Needs review
fr: Nécessite une vérification

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de %error_operation avec les arguments : @arguments

en: Remote URL
fr: URL distante

en: Export to
fr: Exporter vers

en: From language
fr: Depuis la langue

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Aborted
fr: Abandonné

en: Actor
fr: Acteur

en: File count
fr: Compteur de fichiers

en: Not translatable
fr: Intraduisible

en: Loops
fr: Boucles

en: Master
fr: Principal

en: Save job
fr: Enregistrer le travail

en: The node UUID.
fr: L'UUID du nœud.

en: Text format settings
fr: Paramètres de format de texte

en: - Unassigned -
fr: - Non assigné(e) -

en: Link to entity
fr: Lier à l'entité

en: Empty cart
fr: Vider le panier

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Original language
fr: Langue initiale

en: My Tasks
fr: Mes Tâches

en: Performance settings
fr: Paramètres de performance

en: Job Items
fr: Éléments de travail

en: Job Item
fr: Élément de Travail

en: Job items
fr: Eléments de travail

en: The source language.
fr: La langue source.

en: Local Tasks
fr: Tâches Locales

en: @entity_name title
fr: titre de @entity_name

en: @entity_name type
fr: type de @entity_name

en: Eligible
fr: Éligible

en: With selection
fr: Pour la sélection

en: Make entity label a link to entity page.
fr: Lier le libellé de l'entité à la page de l'entité.

en: Replace variables
fr: Remplacer les variables

en: Simple configuration
fr: Configuration simple

en: Use admin theme
fr: Utiliser le thème d'administration

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Language key
fr: Clé de langue

en: @translator is not available. Make sure it is properly <a href=:configured>configured</a>.
fr: @translator n'est pas disponible. Vérifier la <a href=":configured">configuration</a>.

en: Tags count
fr: Nombre de balises

en: job state
fr: état du travail

en: In review
fr: En cours de révision

en: New text
fr: Nouveau texte

en: Resolve
fr: Résoudre
