Translation Management Tool (8.x-1.18) - en to pt translation catalogue (161 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: user
pt: utilizador

en: Status
pt: Estado

en: Default action
pt: Ação predefinida

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Closed
pt: Encerrada

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Administration
pt: Administração

en: Currency
pt: Moeda

en: Action
pt: Ação

en: File
pt: Ficheiro

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Exibir configurações

en: Test
pt: Testar

en: Message
pt: Mensagem

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: none
pt: nenhum

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Label
pt: Etiqueta

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Por defeito

en: View
pt: Mostrar

en: Manage
pt: Gerir

en: Unassign
pt: Retirar

en: Unassigned
pt: Sem atribuição

en: Assigned
pt: Atribuído

en: Status:
pt: Estado:

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: States
pt: Estados

en: User
pt: Utilizador

en: Files
pt: Ficheiros

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Submitted
pt: Submetido

en: Page
pt: Página

en: Never
pt: Nunca

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtro

en: Locale
pt: Localização

en: configure
pt: configurar

en: Items
pt: Itens

en: Amount
pt: Quantia

en: Add to cart
pt: Adicionar ao carrinho

en: State
pt: Estado

en: Inactive
pt: Inativo

en: Job
pt: Oportunidades

en: Owner
pt: Proprietário

en: Jobs
pt: Empregos

en: Table
pt: Tabela

en: Item count
pt: Contagem de itens

en: Allow all
pt: Permitir todos

en: Checkout
pt: Confirmar

en: Provider
pt: Fornecedor

en: Clone
pt: Clonar

en: Expose
pt: Expor

en: Task
pt: Tarefa

en: Word count
pt: Número de palavras

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Validate
pt: Validar

en: Pending
pt: Pendente

en: Key
pt: Chave

en: French
pt: Francês

en: Messages
pt: Mensagens

en: Sources
pt: Fontes

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: Source
pt: Fonte

en: Accepted
pt: Aceite

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Source type
pt: Tipo de fonte

en: Empty
pt: Vazio

en: Immediately
pt: Imediatamente

en: Not available
pt: Indisponível

en: Reference
pt: Referência

en: No visible changes
pt: Nenhuma alteração visível

en: Cart
pt: Carrinho

en: Changed
pt: Alterado

en: Completed
pt: Concluído

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Review
pt: Rever

en: Finished
pt: Concluído

en: Reason
pt: Razão

en: Apply
pt: Aplicar

en: Assign
pt: Atribuir

en: Not translated
pt: Não traduzido

en: Variables
pt: Variáveis

en: Translated
pt: Traduzido

en: Translation
pt: Tradução

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: Context
pt: Contexto

en: Offset
pt: Deslocamento

en: German
pt: Alemão

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Rejected
pt: Rejeitado

en: Data
pt: Dados

en: Finish
pt: Finalizar

en: About
pt: Sobre

en: Word
pt: Palavra

en: Download method
pt: Método de descarga

en: Untranslated
pt: Não traduzido

en: Translate
pt: Traduzir

en: Choose
pt: Escolher

en: Embed
pt: Embebido

en: Checkout settings
pt: Definições de Checkout

en: Words
pt: Palavras

en: Fail
pt: Falha

en: In progress
pt: Em progresso

en: Source language
pt: Idioma fonte

en: Default export format
pt: Formato de exportação predefinido

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: Outdated
pt: Desatualizado

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Allowed formats
pt: Formatos permitidos

en: - All -
pt: - Todos -

en: Workflow settings
pt: Configurações do fluxo de trabalho

en: Item ID
pt: ID do item

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Elements
pt: Elementos

en: Progress
pt: Progresso

en: Needs review
pt: Necessita revisão

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
pt: Ocorreu um erro enquanto se processava %error_operation com os argumentos: @arguments

en: Remote URL
pt: URL remoto

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: Not translatable
pt: Não traduzível

en: Master
pt: Principal

en: Save job
pt: Guardar emprego

en: Job reference
pt: Referência de emprego

en: The node UUID.
pt: O UUID do nó.

en: Link to entity
pt: Ligação para a entidade

en: Empty cart
pt: Carrinho vazio

en: Full HTML
pt: HTML Completo

en: Original language
pt: Idioma original

en: Performance settings
pt: Definições de desempenho

en: Local Tasks
pt: Tarefas Locais

en: With selection
pt: Com seleção

en: Make entity label a link to entity page.
pt: Faça da etiqueta da entidade uma ligação para a página da entidade.

en: Replace variables
pt: Substituir variáveis

en: Simple configuration
pt: Configuração simples

en: Basic HTML
pt: HTML Básico

en: Restricted HTML
pt: HTML Restrito

en: Language key
pt: Chave do idioma

[ctx: Validation]
en: Language Combination
pt: Combinação de idiomas

en: Translation state
pt: Estado da tradução
