Token (8.x-1.0-rc1) - en to ro translation catalogue (71 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Value
ro: Valoare

en: Author
ro: Autor

en: Description
ro: Descriere

en: Content types
ro: Tipuri de conținut

en: Number
ro: Număr

en: Parent
ro: Părinte

en: Parents
ro: Părinți

en: Name
ro: Nume

en: Book
ro: Carte

en: Path
ro: Cale

en: Menu
ro: Meniu

en: format
ro: formatul

en: Content type
ro: Tip conținut

en: The name of the menu.
ro: Numele meniului.

en: Menu link
ro: Link Meniu

en: Roles
ro: Roluri

en: File size
ro: Dimensiunea fișierului

en: Count
ro: Contor

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Last
ro: Ultimul

en: Arguments
ro: Argumente

en: Random
ro: Aleatoriu

en: Root
ro: Rădăcină

en: Token
ro: Simbol

en: First
ro: Primul

en: Reversed
ro: Inverstat

en: URI
ro: URL

en: Menus
ro: Meniuri

en: Extension
ro: Extensie

en: Keys
ro: Chei

en: Node count
ro: Contor noduri

en: About
ro: Despre

en: IP address
ro: Adresă IP

en: Root term
ro: Termen rădăcină

en: Uses
ro: Folosește

en: MIME type
ro: Tip MIME

en: The size of the file.
ro: Dimensiunea acestui fișier.

en: Menu links
ro: Link-uri meniu

en: Current date
ro: Data curentă

en: Machine-readable name
ro: Nume care poate fi citit de mașină

en: Array
ro: Șir

en: Link ID
ro: ID-ul link-ului

en: Base name
ro: Nume bază

en: Edit URL
ro: Modifică URL

en: Revision log message
ro: Mesaj din jurnalul de revizuire

en: Translation source node
ro: Nodul sursă de traducere

en: Insert this token into your form
ro: Introduceți acest simbol în formularul dvs

en: First click a text field to insert your tokens into.
ro: Mai întâi faceți clic pe un câmp de text pentru a introduce simbolurile dvs.

en: Current page
ro: Pagina curentă

en: Account cancellation URL
ro: URL-ul de anulare a contului

en: One-time login URL
ro: URL de logare pentru o singură dată

en: Page number
ro: Număr pagină

en: The extension of the file.
ro: Extensia fișierului.

en: Relative URL
ro: URL relativ

en: Absolute URL
ro: URL absolut

en: Menu link count
ro: Contor link-uri meniu

en: Brief URL
ro: URL prescurtat

en: Imploded
ro: Implozie

en: File byte size
ro: Dimensiunea byte a fișierului

en: Query string value
ro: Valoarea șirului de interogare

en: Unaliased URL
ro: URL fără alias

en: Original @entity
ro: @entity original

en: This field supports tokens.
ro: Acest câmp are suport pentru token-uri.

en: List of @type values
ro: Listă a valorilor @type

en: Browse available tokens.
ro: Răsfoiți simboluri disponibile

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ro: Variabilele disponibile sunt: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Image with image style
ro: Imagine cu stil de imagine

en: @type type with delta @delta
ro: Tipul @type cu variația @delta

en: This field supports tokens. @browse_tokens_link
ro: Acest câmp acceptă simbulurile: @browse_tokens_link
