Token (8.x-1.14) - en to fa translation catalogue (122 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Value
fa: مقدار

en: Author
fa: نویسنده

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Content types
fa: انواع محتوا

en: Number
fa: عدد

en: Parent
fa: والد

en: Parents
fa: والدها

en: Name
fa: نام

en: Book
fa: کتاب

en: URL
fa: نشانی

en: Path
fa: مسیر

en: Menu
fa: منو

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: The name of the menu.
fa: نام منو.

en: Menu link
fa: پیوند منو

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: File size
fa: اندازه فایل

en: Count
fa: شمارش

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Domain
fa: دامنه

en: Last
fa: آخرین

en: Arguments
fa: آرگومان‌ها

en: Random
fa: تصادفی

en: Root
fa: ریشه

en: Tokens
fa: توکن‌ها

en: Token
fa: توکن

en: Available tokens
fa: توکن‌های موجود

en: First
fa: اولین

en: Reversed
fa: معکوس

en: Menus
fa: منوها

en: Language code
fa: کد زبان

en: Extension
fa: پسوند

en: Keys
fa: کلیدها

en: Interface language
fa: زبان رابط

en: Node count
fa: تعداد گره‌ها

en: About
fa: درباره

en: Content language
fa: زبان محتوا

en: Path prefix
fa: پیشوند مسیر

en: Direction
fa: جهت

en: IP address
fa: نشانی IP

en: Root term
fa: واژه ریشه

en: Uses
fa: استفاده‌ها

en: MIME type
fa: نوع فایل

en: Menu links
fa: پیوندهای منو

en: Current date
fa: تاریخ کنونی

en: Machine-readable name
fa: اسم قابل فهم توسط ماشین

en: Array
fa: آرایه

en: Language name
fa: نام زبان

en: Link ID
fa: شناسه پیوند

en: Base name
fa: نام ساده

en: Edit URL
fa: ویرایش آدرس

en: Revision log message
fa: پیام گزارش بازبینی

en: No tokens available.
fa: توکنی در دسترس نیست.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fa: بر روی توکنی کلیک کنید تا به آخرین فیلدی که روی آن کلیک نموده‌اید وارد شود.

en: Current page
fa: صفحه جاری

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fa: توضیح اخرین تغییرات انجام شده روی گره

en: The title of the current page.
fa: عنوان صفحه جاری

en: The URL of the current page.
fa: URL صفحه جاری

en: Account cancellation URL
fa: URL لغو حساب

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
fa: URL صفحه تایید حذف برای حساب کاربر.

en: One-time login URL
fa: نشانی اینترنتی ورود یک بار مصرف

en: The URL of the one-time login page for the user account.
fa: نشانی اینترنتی صفحه‌ی ورود یک بار مصرف به سایت برای حساب کاربر.

en: Tokens related to menu links.
fa: توکن‌های مرتبط با پیوندهای منو.

en: The unique ID of the menu link.
fa: شناسه یکتا پیوند منو.

en: The title of the menu link.
fa: عنوان پیوند منو.

en: The URL of the menu link.
fa: URL پیوند منو.

en: The menu link's parent.
fa: والد پیوند منو.

en: Tokens related to the current page request.
fa: توکن‌های مرتبط با تقاضای صفحه جاری.

en: Page number
fa: شماره صفحه

en: The menu link for this node.
fa: پیوند منو برای این گره.

en: The menu link's root.
fa: ریشه پیوند منو.

en: The extension of the file.
fa: پسوند فایل

en: Tokens related to the current date and time.
fa: توکن‌های مرتبط با تاریخ و زمان کنونی.

en: The URL of the @entity.
fa: نشانی اینترنتی @entity.

en: The content type of the node.
fa: نوع محتوای گره

en: Tokens related to content types.
fa: توکن‌های مرتبط با انواع محتوا.

en: The name of the content type.
fa: نام نوع محتوا

en: The unique machine-readable name of the content type.
fa: نام منحصر بفرد خوانا توسط ماشین برای نوع محتوا.

en: The optional description of the content type.
fa: توضیح اختیاری نوع محتوا

en: The number of nodes belonging to the content type.
fa: تعداد گره های متعلق به نوع محتوا

en: The URL of the content type's edit page.
fa: نشانی اینترنتی صفحه ویرایش نوع محتوا.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
fa: نشانی اینترنتی صفحه ویرایش عبارات طبقه‌بندی شده

en: The URL of the vocabulary's edit page.
fa: URL صفحه ویرایش واژگان.

en: Tokens related to URLs.
fa: توکن‌های مرتبط با نشانی‌های اینترنتی

en: Relative URL
fa: URL نسبی

en: The relative URL.
fa: URL نسبی

en: Absolute URL
fa: URL  مطلق

en: The absolute URL.
fa: URL مطلق

en: Tokens related to menus.
fa: توکن‌های مرتبط با منوها.

en: The unique machine-readable name of the menu.
fa: نام یکتا خوانا توسط ماشین برای منو.

en: The optional description of the menu.
fa: توضیح اختیاری منو

en: Menu link count
fa: تعداد پیوندهای منو

en: The number of menu links belonging to the menu.
fa: تعداد پیوندهای منو که متعلق به منو هستند.

en: The URL of the menu's edit page.
fa: URL صفحه ویرایش منو.

en: The menu of the menu link.
fa: منوی مربوط به پیوند منو.

en: The URL of the menu link's edit page.
fa: URL صفحه ویرایش پیوند منو.

en: The user roles associated with the user account.
fa: نقش‌های کاربری مرتبط با حساب کاربر.

en: Brief URL
fa: URL مختصر

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
fa: URL بدون پروتوکل و اسلش

en: Tokens related to arrays of strings.
fa: توکن‌های مرتبط با نظم رشته‌ها

en: The first element of the array.
fa: اولین عنصر آرایه

en: The last element of the array.
fa: آخرین عنصر آرایه

en: The number of elements in the array.
fa: تعداد عناصر موجود در آرایه

en: The array reversed.
fa: آرایه معکوس

en: The array of keys of the array.
fa: آرایه کلید های آرایه

en: File byte size
fa: حجم فایل بر حسب بایت

en: Query string value
fa: مقدار رشته کوئری

en: A random number from 0 to @max.
fa: یک عدد تصادفی از 0 تا @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
fa: hash  تصادفی. الگوریتم ممکن برای hash کردن : @hash-algos

en: No tokens available
fa: هیچ توکنی موجود نیست

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
fa: یک آرایه از همه اصطلاحات والد ، که با root آغاز می شود

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
fa: یک آرایه از لینک های والد منو ، که با  root آغاز می شود

en: Original @entity
fa: @entity اصلی

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
fa: @entity اصلی اگر اطلاعات @entity در حال به‌روزرسانی یا ذخیره باشد.

en: The base name of the file.
fa: نام اصلی فایل

en: This field supports tokens.
fa: این فیلد از توکن‌ها پشتیبانی می‌کند.

en: List of @type values
fa: فهرست @type مقادیر

en: Tokens for lists of @type values.
fa: رمز های لیست مقادیر @type

en: Browse available tokens.
fa: مرور توکن‌های موجود
