Token (8.x-1.16) - en to ar translation catalogue (46 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Value
ar: القيمة

en: Author
ar: المؤلف

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Number
ar: رقم

en: Parent
ar: الأب

en: Parents
ar: أمهات

en: Name
ar: الاسم

en: Book
ar: الوثيقة

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Menu
ar: القائمة

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: The name of the menu.
ar: اسم القائمة.

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: Roles
ar: الأدوار

en: File size
ar: حجم الملف

en: Count
ar: العدد

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Domain
ar: النطاق

en: Last
ar: الأخيرة

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Random
ar: عشوائي

en: First
ar: الأولى

en: Reversed
ar: معكوس

en: Menus
ar: القوائم

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Extension
ar: امتداد

en: Node count
ar: عدد العقد

en: About
ar: حول

en: Content language
ar: لغة المحتوى

en: Path prefix
ar: سابقة المسار

en: Direction
ar: الاتجاه

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: Current date
ar: التاريخ الحالي

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Language name
ar: اسم اللغة

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: Revision log message
ar: رسالة سجل المراجعة

en: Current page
ar: الصفحة الحاليّة

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ar: المتغيرات المتاحة هي:[site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
