Token (8.x-1.16) - en to da translation catalogue (181 entries)

en: Title
da: Titel

en: Value
da: Værdi

en: Author
da: Forfatter

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Content types
da: Indholdstyper

en: Number
da: Antal

en: Parent
da: Overordnet element

en: Parents
da: Overordnede ord

en: Name
da: Navn

en: Book
da: Bog

en: Path
da: Sti

en: Content type
da: Indholdstype

en: The name of the menu.
da: Menuens navn.

en: Menu link
da: Menu-link

en: Roles
da: Roller

en: File size
da: Filstørrelse

en: Count
da: Antal

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Domain
da: Domæne

en: Last
da: Sidste

en: Arguments
da: Parametre

en: Random
da: Tilfældig

en: Root
da: Rod

en: Tokens
da: Symboler

en: Token
da: Symbol

en: Available tokens
da: Tilgængelige symboler

en: First
da: Første

en: Reversed
da: Omvendt

en: Menus
da: Menuer

en: Language code
da: Sprogkode

en: Extension
da: Udvidelse

en: Keys
da: Nøgler

en: Interface language
da: Grænsefladesprog

en: Node count
da: Antal indholdselementer

en: About
da: Om

en: Content language
da: Indholdssprog

en: Path prefix
da: Stipræfiks

en: Direction
da: Retning

en: IP address
da: IP-adresse

en: Root term
da: Rodterm

en: Uses
da: Bruger

en: Menu links
da: Menu-links

en: Current date
da: Aktuel dato

en: Machine-readable name
da: Internt navn

en: Array
da: Liste

en: Language name
da: Sprognavn

en: Edit URL
da: Redigér URL

en: Revision log message
da: Logbesked

en: No tokens available.
da: Ingen tilgængelige tokens.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
da: Klik på et token for at indsætte det i det felt som du senest har klikket på.

en: Translation source node
da: Kildeelement

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
da: Tilføjer en brugergrænseflade til Token APIet og nogle manglende core tokens.

en: Insert this token into your form
da: Indsæt dette token i din formular

en: First click a text field to insert your tokens into.
da: Klik på et tekstfelt som tokens skal sættes ind i.

en: Current page
da: Nuværende side

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
da: Forklaringen på den seneste ændring af indholdselementet.

en: The title of the current page.
da: Titlen på den aktuelle side.

en: The URL of the current page.
da: Denne sides URL.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
da: Sidenummeret på den aktuelle side i sideinddelte lister.

en: The source node for this current node's translation set.
da: Kildeelementet for det aktuelle indholdselements oversættelsesgruppe.

en: Account cancellation URL
da: URL til opsigelse af konto

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
da: URLen på bekræftelsessiden for sletning af brugerkontoen.

en: One-time login URL
da: Engangs-login-URL

en: The URL of the one-time login page for the user account.
da: URLen på brugerkontoens engangs-login-side.

en: Tokens related to menu links.
da: Tokens relateret til menu-links.

en: The unique ID of the menu link.
da: Menu-linkets unikke ID.

en: The title of the menu link.
da: Menu-linkets titel.

en: The URL of the menu link.
da: Menu-linkets URL.

en: The menu link's parent.
da: Menu-linkets overordnede element.

en: Tokens related to the current page request.
da: Tokens relateret til den aktuelle side.

en: Page number
da: Sidenummer

en: The book page associated with the node.
da: Bogsiden knyttet til indholdselementet.

en: The menu link for this node.
da: Indholdselementets menu-link.

en: The menu link's root.
da: Menu-linkets rod.

en: The extension of the file.
da: Filens endelse.

en: Tokens related to the current date and time.
da: Tokens relateret til den aktuelle dato og tid.

en: The URL of the @entity.
da: URLen på @entity.

en: The content type of the node.
da: Indholdselementets type.

en: Tokens related to content types.
da: Tokens relateret til indholdstyper.

en: The name of the content type.
da: Indholdstypens navn.

en: The unique machine-readable name of the content type.
da: Indholdstypens unikke maskinlæsbare navn.

en: The optional description of the content type.
da: Indholdstypens valgfri beskrivelse.

en: The number of nodes belonging to the content type.
da: Antallet af indholdselementer af en bestemt type.

en: The URL of the content type's edit page.
da: URLen på indholdstypens redigeringsside.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
da: URLen på taksonomitermens redigeringsside.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
da: Ordforrådets unikke maskinlæsbare navn.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
da: URLen på ordforrådets redigeringsside.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
da: Den aktuelle sides specifikke argument (f.eks. vil 'arg:1' på siden 'node/1' returnere '1').

en: Tokens related to URLs.
da: Tokens relateret til URLer.

en: Relative URL
da: Relativ URL

en: The relative URL.
da: Den relative URL.

en: Absolute URL
da: Absolut URL

en: The absolute URL.
da: Den absolutte URL.

en: Tokens related to menus.
da: Tokens relateret til menuer.

en: The unique machine-readable name of the menu.
da: Menuens unikke maskinlæsbare navn.

en: The optional description of the menu.
da: Menuens valgfri beskrivelse.

en: Menu link count
da: Antal links i menuen

en: The number of menu links belonging to the menu.
da: Antallet af links i menuen.

en: The URL of the menu's edit page.
da: URLen på menuens redigeringsside.

en: The menu of the menu link.
da: Menu-linkets menu.

en: The URL of the menu link's edit page.
da: URLen på menu-linkets redigeringsside.

en: The user roles associated with the user account.
da: Brugerrollerne forbundet til brugerkontoen.

en: Brief URL
da: Kort URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
da: URLen uden protokollen og den afsluttende skråstreg.

en: Tokens related to arrays of strings.
da: Tokens relateret til arrays af strenge.

en: The first element of the array.
da: Det første element i arrayet.

en: The last element of the array.
da: Det sidste element i arrayet.

en: The number of elements in the array.
da: Antallet af elementer i arrayet.

en: The array reversed.
da: Arratyet i omvendt rækkefølge.

en: The array of keys of the array.
da: Arrayets nøgler.

en: Imploded
da: Imploderet

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
da: Arrayets værdier sat sammen med en brugerdefineret streng mellem hver værdi.

en: A date in '@type' format. (%date)
da: En dato formatteret som '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
da: Roden for en taksonomiterm.

en: File byte size
da: Filstørrelse i bytes

en: The size of the file, in bytes.
da: Filens størrelse i bytes.

en: Query string value
da: Query-streng værdi

en: The value of a specific query string field of the current page.
da: Værdien af et bestemt query string-felt på den aktuelle side.

en: A random number from 0 to @max.
da: Et tilfældigt tal mellem 0 og @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
da: En tilfældig hash. Tilgængelige hash-algoritmer: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
da: Forsøger at foretage token-erstatning for token-typen %type uden de nødvendige data

en: No tokens available
da: Ingen tilgængelige tokens

en: Token registry caches cleared.
da: Token registry cacher ryddet.

en: The path component of the URL.
da: URLens sti-komponent.

en: Unaliased URL
da: URL uden alias

en: The unaliased URL.
da: URLen uden alias.

en: The specific value of the array.
da: Arrayets specifikke værdi.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
da: Listen af tokens, som kan bruges i e-mails, er tilgængelig nedenfor.

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
da: Et array af alle termens overordnede termer, startende fra roden.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
da: Et array af alle menu-linkets overordnede links, startende fra roden.

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
da: De originale @entity data hvis @entity opdateres eller gemmes.

en: The base name of the file.
da: Filens base name

en: This field supports tokens.
da: Feltet understøtter tokens.

en: List of @type values
da: Liste af @type værdier

en: Tokens for lists of @type values.
da: Tokens for lister af @type værdier.

en: Browse available tokens.
da: Gennemse tilgængelige tokens.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
da: Tilgængelige variable: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: The language code.
da: Sprogkoden.

en: @type field. Also known as %labels.
da: @type felt. Også kendt som %labels.

en: Tokens or token types not defined as arrays
da: Tokens eller token typer ikke definerede som arrays

en: Tokens or token types missing name property
da: Tokens eller token typer mangler navn

en: Token types do not have any tokens defined
da: Token typer har ikke definerede tokens

en: Token types are not defined but have tokens
da: Token typer er ikke definerede, men har tokens

en: Token or token types are defined by multiple modules
da: Token eller token typer er defineret af flere moduler

en: Image with image style
da: Billede med billedetype

en: The MIME type (image/png, image/bmp, etc.) of the image.
da: Billedets MIME type (image/png, image/bmp, osv.).

en: The file size of the image.
da: Billedets filstørrelse.

en: The height the image, in pixels.
da: Billedets højde, i pixels.

en: The width of the image, in pixels.
da: Billedets bredde, i pixels.

en: The URI to the image.
da: Billedets URI.

en: The URL to the image.
da: Billedets URL.

en: @type type with delta @delta
da: @type type med delta @delta

en: Represents the image in the given image style.
da: Repræsenterer billedet i den givne billedtype.

en: The <a href=":project">Token</a> module provides a user interface for the site token system. It also adds some additional tokens that are used extensively during site development. Tokens are specially formatted chunks of text that serve as placeholders for a dynamically generated value. For more information, covering both the token system and the additional tools provided by the Token module, see the <a href=":online">online documentation</a>.
da: <a href=":project">Token</a> modulet tilbyder en brugergrænseflade til token-systemet. Det tilføjer også nogle ekstra tokens, der bruges i vid udstrækning under udvikling. Tokens er specielt formaterede klumper af tekst, der tjener som pladsholdere til en dynamisk genereret værdi. For yderligere oplysninger, der dækker både token-systemet og de ekstra værktøjer der leveres af Token modulet kan du se <a href=":online">online dokumentationen</a>.

en: Your website uses a shared token system for exposing and using placeholder tokens and their appropriate replacement values. This allows for any module to provide placeholder tokens for strings without having to reinvent the wheel. It also ensures consistency in the syntax used for tokens, making the system as a whole easier for end users to use.
da: Din hjemmeside bruger et delt token-system til at vise og bruge pladsholder-tokens og deres passende erstatningsværdier. Dette tillader alle moduler at tilbyde pladsholder-tokens for tekststrenge uden at skulle genopfinde hjulet. Det sikrer også konsistens i den syntaks, der bruges til tokens, hvilket gør systemet som en helhed lettere for slutbrugerne at bruge.

en: The list of the currently available tokens on this site are shown below.
da: Listen over tilgængelige tokens vises herunder.

en: %name is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
da: %name bruger følgende ikke-tilladte tokens: @invalid-tokens.

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
da: Beregnet menulink for noden (kun tilgængeligt imens noden gemmes).

en: %name must contain at least one token. | %name must contain at least @count tokens.
da[0]: %name skal indeholde mindst en token.
da[1]: %name må indeholde mindst @count tokens.

en: %name must contain at most one token. | %name must contain at most @count tokens.
da[0]: %name må indeholde højst en token.
da[1]: %name må indeholde højst @count tokens.

en: Tokens related to books.
da: Tokens som relaterer til bøger.

en: Title of the book.
da: Bogens titel.

en: The author of the book.
da: Bogens forfatter.

en: Top level of the book.
da: Bogens topniveau.

en: Parent of the current page.
da: Nuværende sides overordnede element.

en: An array of all the node's parents, starting with the root.
da: Et array over alle nodens overordnede elementer, startende fra basen.

en: This field supports tokens. @browse_tokens_link
da: Dette felt understøtter tokens. @browse_tokens_link

en: Tokens related to random data.
da: Tokens som relaterer til tilfældig data.

en: The IP address of the current user.
da: Nuværende brugers IP-adresse.

en: The language of the @entity.
da: Sproget for @entity.

en: Tokens related to site language.
da: Tokens relateret til webstedets sprog.

en: The language name.
da: Navnet på sproget.

en: Whether the language is written left-to-right (ltr) or right-to-left (rtl).
da: Om sproget er skrevet fra venstre mod højre (ltr) eller fra højre mod venstre (rtl).

en: The domain name to use for the language.
da: Det domænenavn, der skal bruges til sproget.

en: Path prefix for URLs in the language.
da: Stipræfiks for URL'er på sproget.

en: The active user interface language.
da: Det aktive brugergrænsefladesprog.

en: The active content language.
da: Det aktive indholdssprog.

en: Translation source term
da: Oversættelsens kildeterm

en: The source term for this current term's translation set.
da: Kildeterm for den aktuelle terms oversættelsessæt.
