Token (8.x-1.9) - en to ja translation catalogue (115 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Value
ja: 値

en: Author
ja: 投稿者

en: Description
ja: 説明

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Number
ja: 数値

en: Parent
ja: 親

en: Parents
ja: 上位

en: Name
ja: 名前

en: Book
ja: ブック

en: Path
ja: パス

en: Menu
ja: メニュー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: The name of the menu.
ja: メニューの名称を入力してください。

en: Menu link
ja: メニューリンク

en: Roles
ja: 役割

en: File size
ja: ファイルサイズ

en: Count
ja: カウント

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Last
ja: 最後

en: Arguments
ja: 引数

en: Random
ja: ランダム

en: Root
ja: ルート

en: Tokens
ja: トークン

en: Token
ja: トークン

en: Available tokens
ja: 利用可能なトークン

en: First
ja: 最初

en: Reversed
ja: リバースされた

en: Menus
ja: メニュー

en: Extension
ja: 拡張子

en: Node count
ja: ノード数

en: About
ja: アバウト

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Uses
ja: 機能

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Menu links
ja: メニューリンク

en: Current date
ja: 現在の日時

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Array
ja: 配列

en: Link ID
ja: リンクID

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: Revision log message
ja: リビジョンログメッセージ

en: No tokens available.
ja: 利用可能なトークンがありません。

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
ja: トークンをクリックして、最後にフォーカスされていたフィールドへトークンを挿入してください。

en: Translation source node
ja: 翻訳ソースノード

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
ja: Token APIのユーザーインターフェースと、利用できなかったコアのトークンをいくつか提供します。

en: Insert this token into your form
ja: このトークンをフォームに挿入

en: First click a text field to insert your tokens into.
ja: トークンを挿入するには、まず挿入したいテキストフィールドをクリックしてください。

en: Current page
ja: カレントページ

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
ja: ノードに最近加えられた変更の説明。

en: The title of the current page.
ja: カレントページのタイトル。

en: The URL of the current page.
ja: カレントページのURL。

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
ja: ページ分けされた一覧を閲覧している場合に、現在表示しているページのページ数。

en: The source node for this current node's translation set.
ja: 現在のノードの翻訳セットのソースノード。

en: Account cancellation URL
ja: アカウント登録解除URL

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
ja: ユーザーアカウントの削除を承諾するページのURL。

en: One-time login URL
ja: ワンタイムログインURL

en: The URL of the one-time login page for the user account.
ja: ユーザーアカウントのワンタイムログインのURL。

en: Tokens related to menu links.
ja: メニューリンクに関連したトークン。

en: The unique ID of the menu link.
ja: メニューリンクのユニークID。

en: The title of the menu link.
ja: メニューリンクのタイトル。

en: The URL of the menu link.
ja: メニューリンクのURL。

en: The menu link's parent.
ja: メニューリンクの親。

en: Tokens related to the current page request.
ja: カレントページのリクエストに関連したトークン。

en: Page number
ja: ページ数

en: The book page associated with the node.
ja: ノードに関連付けられたブックページ。

en: The menu link for this node.
ja: このノードのメニューリンク。

en: The menu link's root.
ja: メニューリンクのルート。

en: Hash
ja: ハッシュ

en: The extension of the file.
ja: ファイルの拡張子。

en: Tokens related to the current date and time.
ja: 現在の日時に関連したトークン。

en: The URL of the @entity.
ja: @entityのURL。

en: The content type of the node.
ja: ノードのコンテンツタイプ。

en: Tokens related to content types.
ja: コンテンツタイプに関連したトークン。

en: The name of the content type.
ja: コンテンツタイプの名前。

en: The unique machine-readable name of the content type.
ja: コンテンツタイプのシステム内部名称。

en: The optional description of the content type.
ja: コンテンツタイプの説明。

en: The number of nodes belonging to the content type.
ja: コンテンツタイプに属しているノード数。

en: The URL of the content type's edit page.
ja: コンテンツタイプ編集ページのURL。

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
ja: タクソノミーターム編集ページのURL。

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
ja: ボキャブラリーのシステム内部名称。

en: The URL of the vocabulary's edit page.
ja: ボキャブラリー編集ページのURL。

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
ja: カレントページの特定の引数 (例: ページ「node/1」で 「arg:1」を指定すると返ってくる値は「1」)。

en: Tokens related to URLs.
ja: URLに関連したトークン。

en: Relative URL
ja: 相対URL

en: The relative URL.
ja: 相対的なURL。

en: Absolute URL
ja: 絶対URL

en: The absolute URL.
ja: 絶対的なURL。

en: Tokens related to menus.
ja: メニューに関連したトークン。

en: The unique machine-readable name of the menu.
ja: メニューのシステム内部名称。

en: The optional description of the menu.
ja: メニューの説明。

en: Menu link count
ja: メニューリンク数

en: The number of menu links belonging to the menu.
ja: メニューに含まれているメニューリンクの数。

en: The URL of the menu's edit page.
ja: メニュー編集ページのURL。

en: The menu of the menu link.
ja: メニューリンクのメニュー。

en: The URL of the menu link's edit page.
ja: メニューリンク編集ページのURL。

en: The user roles associated with the user account.
ja: ユーザーアカウントに関連付けられたユーザー役割。

en: Brief URL
ja: 簡単なURL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
ja: プロトコルとバックスラッシュのないURL。

en: Tokens related to arrays of strings.
ja: 文字列の配列に関連したトークン。

en: The root term of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームのルートターム。

en: The size of the file, in bytes.
ja: バイト表記のファイルサイズ。

en: The path component of the URL.
ja: URL のパスコンポーネント。

en: Unaliased URL
ja: エイリアスなし URL

en: The specific value of the array.
ja: 配列の特定の値。

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
ja: メールに利用可能なトークンのリストは次のとおりです。

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
ja: @entity が更新や保存をされるときのオリジナルの @entity のデータ。

en: The base name of the file.
ja: ファイルのベースネーム。

en: This field supports tokens.
ja: このフィールドはトークンをサポートしています。

en: Tokens for lists of @type values.
ja: @type の値のリストのトークン。

en: Browse available tokens.
ja: 利用可能なトークンを表示します。

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ja: 使用可能な変数: [site:name]、[site:url]、[user:display-name]、[user:account-name]、[user:mail]、[site:login-url]、[site:url-brief]、[user:edit-url]、[user:one-time-login-url]、[user:cancel-url]

en: This field supports tokens. @browse_tokens_link
ja: このフィールドはトークンをサポートしています。 @browse_tokens_link

en: Tokens related to random data.
ja: ランダムなデータに関連するトークン。
