Token Browser (1.0.0) - en to id translation catalogue (13 entries)

en: Value
id: Nilai

en: Description
id: Deskripsi

en: Name
id: Nama

en: Available tokens
id: Token yang tersedia

en: About
id: Tentang

en: Uses
id: Penggunaan

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
id: Klik token untuk memasukkannya ke bidang isian terakhir yang Anda klik.

en: Insert this token into your form
id: Masukkan token ini ke formulir Anda

en: First click a text field to insert your tokens into.
id: Pertama klik bidang isian teks untuk memasukkan token Anda.

en: No tokens available
id: Tidak ada token yang tersedia

en: Browse available tokens.
id: Telusuri token-token yang tersedia.

en: Your website uses a shared token system for exposing and using placeholder tokens and their appropriate replacement values. This allows for any module to provide placeholder tokens for strings without having to reinvent the wheel. It also ensures consistency in the syntax used for tokens, making the system as a whole easier for end users to use.
id: Situs web Anda menggunakan sistem token bersama untuk mengekspos dan menggunakan token placeholder dan nilai penggantinya yang sesuai. Hal ini memungkinkan modul apa pun untuk menyediakan token placeholder untuk string tanpa harus membuat ulang. Hal ini juga memastikan konsistensi dalam sintaks yang digunakan untuk token, membuat sistem secara keseluruhan lebih mudah digunakan oleh pengguna akhir.

en: The list of the currently available tokens on this site are shown below.
id: Daftar token yang saat ini tersedia di situs ini ditunjukkan di bawah ini.
