Token Browser (1.0.0) - en to pt translation catalogue (13 entries)

en: Value
pt: Valor

en: Description
pt: Descrição

en: Name
pt: Nome

en: Available tokens
pt: Tokens disponíveis

en: About
pt: Sobre

en: Uses
pt: Usos

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
pt: Clique em um token para inseri-lo no campo que você clicou por último.

en: Insert this token into your form
pt: Inserir este token no seu formulário

en: First click a text field to insert your tokens into.
pt: Primeiro carregue num campo de texto para inserir os seus tokens.

en: No tokens available
pt: Nenhum token disponível

en: Browse available tokens.
pt: Explorar tokens disponíveis.

en: Your website uses a shared token system for exposing and using placeholder tokens and their appropriate replacement values. This allows for any module to provide placeholder tokens for strings without having to reinvent the wheel. It also ensures consistency in the syntax used for tokens, making the system as a whole easier for end users to use.
pt: O seu site usa um sistema de tokens partilhado para expor e usar tokens de espaço reservado e seus valores de substituição apropriados. Isto permite que qualquer módulo forneça tokens de espaço reservado para strings sem ter que reinventar a roda. Garante também consistência na sintaxe usada para tokens, tornando o sistema como um todo mais fácil de usar pelos utilizadores finais.

en: The list of the currently available tokens on this site are shown below.
pt: A lista dos tokens disponíveis atualmente neste site é mostrada abaixo.
