Tool API (1.0.0-alpha9) - en to id translation catalogue (55 entries)

en: Operations
id: Operasi

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: Send email
id: Kirim email

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: updated
id: diperbarui

en: Number
id: Angka

en: Message
id: Pesan

en: Required
id: Wajib

en: Name
id: Nama

en: View
id: Lihat

en: Text
id: Teks

en: User
id: Pengguna

en: Sent email to %recipient
id: Email sudah dikirim ke %recipient

en: The subject of the message.
id: Subyek pesan email.

en: Role ID
id: ID peran

en: Log message
id: Pesan log

en: Fields
id: Bidang isian

en: Amount
id: Jumlah

en: Recipient
id: Penerima

en: Class
id: Kelas

en: String
id: Untai

en: Provider
id: Penyedia

en: Tools
id: Alat

en: Undefined
id: Tak didefiniskan

en: Result
id: Hasil

en: Limit
id: Batas

en: Map
id: Peta

en: Entity
id: Entitas

en: Results
id: Hasil

en: Select
id: Pilih

en: Translatable
id: Dapat diterjemahkan

en: Add another item
id: Tambahkan item lain

en: Display message
id: Tampilkan pesan

en: Field Type
id: Jenis field

en: Context
id: Kontek

en: Offset
id: Letak

en: Cardinality
id: Kardinalitas

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Properties
id: Properti

en: Bundles
id: Bundel

en: Bundle
id: Bundel

en: Trigger
id: Pemicu

en: Entities
id: Entitas

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Bundle ID
id: ID Bundel

en: Language Code
id: Kode Bahasa

en: Plugin ID
id: ID Plugin

en: Entity Type ID
id: ID Jenis Entitas
