Tool API (1.0.0-beta1) - en to hi translation catalogue (28 entries)

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Number
hi: संख्या

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: View
hi: देखें

en: Text
hi: लेख

en: ID
hi: आईडी

en: Email
hi: ईमेल

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: Exists
hi: मौजूद

en: Provider
hi: प्रदाता

en: Tools
hi: उपकरण

en: Undefined
hi: अपरिभाषित

en: Map
hi: नक्शा

en: Entity
hi: इकाई

en: Missing
hi: लापता

en: Add another item
hi: एक और आइटम जोड़ें

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Trigger
hi: प्रवर्तक
