TOTHOM Slider (1.0.0-beta1) - en to hi translation catalogue (31 entries)

en: Focus
hi: केंद्र-बिंदु

en: Title
hi: शीर्षक

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Status
hi: अवस्था

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Type
hi: प्रकार

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: No
hi: नहीं

en: Weight
hi: मान

en: Node ID
hi: नोड आईडी

en: Label
hi: लेबल

en: Text
hi: लेख

en: Layout
hi: ख़ाका

en: ID
hi: आईडी

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: General
hi: सामान्य

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Role
hi: भूमिका

en: Last
hi: अंतिम

en: Found
hi: मिला

en: Node title
hi: नोड शीर्षक

en: First
hi: पहला

en: Missing
hi: लापता

en: Interval
hi: मध्यान्तर

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Direction
hi: दिशा
